دسته ها

حل انواع مشکلات رفتاری سگ و روش‌های رایج درمان مشکلات سگ‌ها

مشکلات رفتاری سگ
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

صاحبان سگ با مشکلات رفتاری معمولی سگ‌ها آشنایی دارند، ولی گاهی متعجب می‌شوند که چرا سگ من این‌گونه رفتار می‌کند. برخی از این رفتارها عبارت‌اند از: واق‌واق‌کردن، جویدن، گازگرفتن و دیگر رفتارها که اغلب به‌خاطر ناآگاهی و رفتار ناآگاهانه صاحب سگ است. اگر شما به‌تازگی صاحب یک سگ شده‌اید یا در فکر خریداری یک سگ هستید و می‌خواهید از رفتارهای ناخوشایند سگ خود جلوگیری کنید، باید بدانید که اولین قدم برای رفع این‌گونه مشکلات شناخت و آشنایی‌داشتن با مشکلات رفتاری سگ شماست.

انواع رفتار در سگ‌ها 

گاهی سگ‌ها رفتارهایی دارند که خوب و خوشایند نیستند. این رفتارهای ناخوشایند به عوامل زیادی بستگی دارند که عبارت‌اند از:
سن: رفتارهای ناخوشایند اغلب در میان توله‌سگ‌ها یا سگ‌های مسن شایع‌تر است.
آموزش: اگر یک آموزش به‌درستی اعمال شود، برخی از رفتارها به‌راحتی با آموزش تغییر می‌کنند.
موقعیت: پارس‌کردن یک سگ بدون دلیل با پارس‌کردن یک سگ جلوی یک مزاحم دو موقعیت کاملاً متفاوت هستند؛ بنابراین موقعیت اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای جامع مراقبت و نگهداری سگ

هر سگی همه رفتارهای بالقوه بد را نشان نمی‌دهد، انواع مختلف رفتار بد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
پارس‌کردن، بالاپریدن، التماس‌کردن، ناله‌کردن، حفر،گازگرفتن، جویدن، تعقیب.اگر سگ شما این رفتارها را هر چندوقت یک‌بار نشان می‌دهد مشکلی نیست، درصورتی نیاز به اصلاح و تربیت است که سگ شما این رفتارها را به‌صورت مداوم و مکرر انجام دهد. خوشبختانه راه‌هایی برای کمک به کنترل رفتار بد سگ وجود دارد.

حفاری کردن در سگ‌ها

در زیر چند نمونه از رفتارهای سگ را آورده‌ایم:

حفاری کردن در سگ‌ها

بیشتر سگ‌ها به‌خاطر دلایلی مانند اضطراب یا استرس، خستگی و ملالت یا انرژی زیاد، به‌دست‌آوردن آسایش، غریزه شکار‌کردن، مخفی‌کردن دارایی‌هایشان، برای فرارکردن و… حفاری می‌کنند. اگر از حفرکردن حیاط خود توسط سگتان بسیار ناراحت هستید، سعی کنید ابتدا دلیل حفاری را مشخص کنید و سپس به‌دنبال راه‌حل بگردید. یک رفتار بد مانند حفاری‌کردن حیاط می‌تواند نتیجه انرژی فرورفته باشد. بنابراین زمان بیشتری برای سگ خود بگذارید و با ورزش‌دادنش به تخلیه انرژی‌ او کمک کنید. این کار سبب می‌شود که تمایل آن‌ها برای انجام کارهای بد خیلی کمتر شود. هم‌چنین با انجام این کار، سگتان توجه بیشتری به شما می‌کند و به حرف شما گوش می‌دهد.

 

سگ‌ها واقعاً دوست دارند حفاری کنند. شما باید آن‌ها را آموزش دهید تا بتوانید متوقفشان کنید. هنگامی که آن‌ها را هنگام حفرکردن دیدید، بگویید «نه». سپس سعی کنید با یک اسباب‌بازی حواس آن‌ها را پرت کنید. سرزنش آن‌ها بعد از اتمام کار کمکی نخواهد کرد. شما باید زمانی که آن‌ها در حال حفاری هستند، ثابت‌قدم و جدی باشید، نه بعد از آن. اگر دیدید هر راهی را که امتحان می‌کنید به بن‌بست می‌خورید و سگ شما هم‌چنان به حفر حیاط شما مشغول می‌شود، گوشه‌ای را برای حفاری سگتان اختصاص دهید تا آزادانه در آن‌جا حفاری کند و نگرانی برای شما به وجود نیاورد. هم‌چنین به سگ خود آموزش دهید که حفاری‌کردن، تنها در آن مکانی که برایش مشخص کردید، مجاز است.

بیشتر بخوانید:  اسباب بازی سگ چیست؟ | پرطرفدارترین اسباب‌بازی‌های سگ و نحوه بازی با آن‌ها

جویدن اشیاء در سگ‌ها

سگ‌ها به‌خصوص توله‌سگ‌ها، دنیا را با دهان خود کشف می‌کنند. آن‌ها جویدن را دوست دارند. زیرا این کار سبب آرام‌شدنشان می‌شود. اما جویدن آن‌ها سبب از بین رفتن وسایل شما می‌شود. حتی بدتر، آن‌ها ممکن است چیزی مانند جوراب بخورند که می‌تواند روده آن‌ها را مسدود کند. سگ‌ها باید در اسرع وقت این عادت را ترک کنند. بنابراین با خرید اسباب بازی سگ از جمله اسباب‌بازی‌های جویدنی و قراردادنش کنار سگ این رفتار را کنترل کنید و چیزهایی را که نباید بجوند، بردارید. اگر آن‌ها را در حال جویدن چیزی که نباید بجوند، دیدید، بگویید «نه». آن شیء را با یک اسباب‌بازی مورد تأیید جایگزین کنید و پس از جویدن، سگتان را تحسین کنید.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع خرید اسباب‌ بازی سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

هنگام صدازدن سگ نمی‌آید

هنگامی که سگتان پیش شما می‌آید، چه او را صدا زده باشید چه نه، او را نوازش کرده و محبت کنید. این به آن‌ها می‌آموزد که آمدنشان پیش شما خوشایند است و شما این کارشان را دوست دارید. اگر هنگام صدازدن سگتان فقط اسمش را بگویید، ممکن است سگتان نیاید و متوجه نشود شما چه می‌خواهید.

گازگرفتن در سگ‌ها

هر سگی اگر احساس خطر یا عصبانیت کند، می‌تواند گاز بگیرد، اما معاشرت اولیه با سگ به آن‌ها می‌آموزد که در کنار مردم احساس آرامش کنند. زمان زیادی را با آن‌ها بگذرانید تا یاد بگیرند به مردم اعتماد کنند. اما اولین قدم در برخورد خاص با پرخاشگری و گازگرفتن سگ، پاداش‌دادن به آن‌ها برای هر رفتاری است که شامل گازگرفتن یا پرخاشگری نمی‌شود. تنبیه سگ خود با ضربه‌زدن بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. این نه‌تنها وحشیانه و بی‌رحمانه است، بلکه مطالعات نشان می‌دهد صاحبانی که از وسایل تهاجمی برای اصلاح سگ خود استفاده می‌کنند، پرخاشگری بیشتری را از سگ خود می‌بینند.

این نوع تنبیه می‌تواند سبب ترس سگتان از شما شود. هنگامی که اعتماد حیوان را از بین بردید، ایجاد دوباره آن اگر غیرممکن نباشد، دشوار خواهد بود. همیشه مراقب علائمی باشید که سگتان نشان می‌دهد. اگر سگ شما ناراحت است، تمام تلاشتان را کنید تا احساس بهتری پیدا کند. اگر با وجود تلاش‌های شما سگتان به گازگرفتن ادامه داد، آنگاه لازم است که برای کمک به دام‌پزشک یا مربی حیوان خانگی خود مراجعه کنید.

جویدن اشیاء در سگ‌ها

بوکشیدن در سگ‌ها

آن‌ها بیشتر با بوکشیدن سریع با یک فرد احوال‌پرسی می‌کنند. سگ بدون هیچ تردیدی بینی خود را به سمت انسان، صاحب یا مهمان می‌برد. بینی سگ یک عضو قدرتمند است. سگ‌ها تا 300 میلیون حسگر بو در بینی خود دارند، درحالی‌که انسان‌ها تنها 6 میلیون حسگر دارند. این بدان معناست که حس بویایی آن‌ها 10.000 برابر بیشتر از حس بویایی ماست.

پنجه‌کشیدن در سگ‌ها

این‌گونه رفتار ناخوشایند سگ‌ها، ارتباط زیادی با محیط اطرافشان دارد. دلایل زیادی است که نشان می‌دهد سگ شما دیوارهای خانه‌تان را خراش بیندازد. از بی‌حوصلگی تا اضطراب، این رفتار نشان‌دهنده یک موضوع خاص است که معمولاً توسط عوامل خارجی ایجاد می‌شود. شما باید به توله‌سگ خود بیاموزید که چگونه در هر موقعیتی ساکت و آرام بماند. به همین دلیل آموزش صحیح او و اجرای یک برنامه روزمره می‌تواند به کاهش اضطرابش و هم‌چنین اضطراب شما کمک کند. یکی از دلایل پنجه‌کشیدن سگ، سرگرمی است. هنگامی که حوصله سگتان سر رفته باشد، ممکن است سعی داشته باشد با پنجه‌کشیدن برای خودش سرگرمی درست کند.

برای رفع این مشکل ابتدا با خود تفکر کنید که آیا واقعاً این یک مشکل است یا نه. زیرا افراد زیادی با آن مشکلی ندارند، اما اگر سگتان مکان‌هایی را پنجه می‌کشد که نباید این کار را انجام دهد، شما با یک مشکلی روبه‌رو هستید که باید به آن رسیدگی کنید. اگر سگتان به‌خاطر بی‌حوصلگی پنجه می‌کشد، راه‌حل آن واضح است. برای سگتان وقت بیشتری بگذارید و با او بازی کنید. سگ‌ها در مقایسه با نژادشان، روزانه به ساعاتی فعالیت نیاز دارند. اگر سگتان به‌خاطر اضطراب و استرس پنجه می‌کشد، بررسی کنید که آیا چیزی سبب ترسیدن آن‌ها شده است یا خیر. گاهی اوقات مشکلات سلامتی سگ شما می‌تواند ریشه در این رفتارها داشته باشد. درنهایت اگر متوجه دلیل پنجه‌کشیدن سگ خود نشدید، با یک متخصص صحبت کنید.

پنجه‌کشیدن در سگ‌ها

لجبازی در سگ‌ها

از آزاردهنده‌ترین رفتار سگ‌ها، لجبازی آن‌ها و گوش‌ندادن به حرف صاحبشان است. اگر با صدازدن اسم سگتان به شما بی‌توجهی شد یا هنگام شنیدن نه و نکن سگتان به کارش ادامه داد، نشانه از لجبازی سگ شماست که می‌تواند ریشه‌ساز مشکلات رفتاری سگ باشد. متخصصان رفتارشناسی سگ‌ها، دلیل بی‌توجهی و لجبازی سگ‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنند که عبارت‌اند از دو حالت فعال و غیرفعال. حالت فعال این‌‌گونه است که سگتان هنگام دریافت دستوری از شما، به شما بی‌توجهی می‌کند و حالت غیرفعال این‌گونه است که سگتان از نافرمانی و بی‌توجهی به دستورات شما لذت می‌برد.

برای اصلاح لجبازی سگ خود، کارهایی را که در ادامه شرح می‌دهیم، انجام دهید. مطمئن شوید که سگ را تنبیه و دعوا نمی‌کنید. زیرا این کار سبب بدترشدن اوضاع و رفتار سگتان می‌شود. هم‌چنین دنبال سگ خود ندوید و صدای خود را بالا نبرید. به الگوی ساعات خوردن غذای سگ، پیاده‌روی و بازی‌کردن آن نظم دهید تا برتری شما نشان داده شود. هرگاه به دستورات شما بی‌توجهی کرد، تا مدتی طوری با سگتان برخورد کنید که انگار نامرئی است و به‌عکس، هنگامی که به حرف شما گوش داد، با سگتان بازی کرده و او را تشویق کنید.

پارس‌کردن در سگ‌ها

پارس‌کردن سگ‌ها همیشه یک مشکل رفتاری نیست و تا حدودی یک رفتار کاملاً طبیعی در سگ است، ولی پارس‌کردن بیش‌ازحد آن‌ها و ادامه‌دادن به آن، حتی هنگامی که از آن‌ها می‌خواهید که دست از پارس‌کردن بردارند، می‌تواند علاوه بر یک مشکل رفتاری یک فاجعه باشد. سگ‌ها از طریق پارس‌کردن با ما ارتباط برقرار می‌کنند، به همین دلیل پارس‌کردن آن‌ها بی‌دلیل نیست. بنابراین اگر سگ شما خیلی پارس می‌کند، ابتدا دلیل آن را مشخص کنید. از مهم‌ترین دلایل پارس‌کردن سگ‌ها هشداردادن، نیاز به توجه، اضطراب، هیجان، پاسخ‌دادن به پارس‌کردن سگ‌های دیگر، سررفتن حوصله و… است. هنگامی که متوجه شدید سگ شما چه مواقعی شروع به پارس‌کردن می‌کند، باید به او آموزش دهید که در آن موقعیت واکنش مناسبی داشته باشد. برای مثال هنگامی که فردی به در خانه شما می‌آید و سگ شما برای هشداردادن شروع به پارس‌کردن می‌کند، باید به سگتان آموزش دهید که در این‌گونه مواقع یک پارس کند و سپس بنشیند و منتظر بماند.

ادرارکردن سگ‌ها

ادرار نامناسب سگ‌ها از ناراحت‌کننده‌ترین و ناامیدکننده‌ترین رفتار آن‌هاست. این رفتار علاوه‌بر این‌که سبب آلودگی خانه شما می‌شود، بلکه حضور سگ شما در مکان‌های عمومی و خانه دیگران را نیز ناخوشایند می‌کند. در ابتدا با یک دام‌پزشک صحبت کنید و چک کنید که آیا این رفتار به‌خاطر مشکلات سلامتی است یا خیر. اگر به‌دلیل مسائل پزشکی و سلامتی نبود، سعی کنید علت این رفتار را پیدا کنید. هم‌چنین می‌توانید از یک مربی برای آموزش دستشویی سگ کمک بگیرید و این مشکل را برای همیشه حل کنید. سگ شما می‌تواند به‌خاطر مشکل محیطی، ادرار غیرارادی و هیجانی، جلب‌توجه، اضطراب و… چنین رفتاری داشته باشد. استفاده از پوشک سگ نیز  در مواقع ضروری می‌تواند به شما کمک کند.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع خرید پد و پوشک سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

گدایی‌کردن در سگ‌ها

گدایی‌کردن یک عادت بد است، ولی متأسفانه بعضی از صاحبان سگشان را به گدایی‌کردن تشویش می‌کنند که سرانجام به مشکلات گوارشی و چاقی آن‌ها منجر می‌شود. سگ‌ها به‌خاطر این‌که عاشق غذا هستند، گدایی می‌کنند. پافشاری آن‌ها برای دریافت غذای بیشتر برایشان دشوار نیست و گفتن همین یک‌بار در درازمدت می‌تواند مشکل‌ساز باشد. هنگامی که گدایی‌کردن سگتان را عادی جلوه می‌دهید و آن‌ها به این کار عادت می‌دهید، درواقع در حال انتقال پیام نادرستی به او هستید. بنابراین به‌منظور رفع این مشکل، برای سگ خود یک برنامه غذایی منظم طراحی کنید و براساس آن در منزل برای تهیه و پخت غذای سگ پیش بروید. مطمئن شوید که خارج از آن برنامه غذایی عمل نمی‌کنید. زیرا ممکن است سگ خود را بدعادت کنید و او هر دفعه توقع غذای بیشتر داشته باشد و برای آن گدایی کند.

بیشتر بخوانید:  طرز تهیه غذای خانگی سگ | دستور پخت خوراکی و غذای سگ

اضطراب در سگ‌ها

هنگامی سگ از صاحب خودش جدا می‌شود، دچار اضطراب می‌شود که می‌تواند عامل برخی رفتارها مانند پارس‌کردن، جویدن، دفع نامناسب ادرار و… باشد. البته همه این رفتارها بخاطر اضطراب هنگام جدایی نیست. هنگامی که صاحب سگ آماده رفتن شده، سگ دچار اضطراب می‌شود و بعد از 15 تا 45 دقیقه از رفتن صاحب سگ، رفتارهای ناخوشایند او شروع می‌شود. سگ با ماندن در کنار صاحبش سعی می‌کند او را تعقیب کند و در هر فرصتی که پیدا می‌کند، صاحبش را لمس کند. حل‌کردن این‌گونه اضطراب در سگ‌ها، نیاز به تمرین و آموزش زیاد و به‌صورت مکرر دارد. در حالت‌های حاد می‌توانید از دارو استفاده کنید، اما بدانید که این آخرین گزینه برای امتحان‌کردن است.

پارس‌کردن در سگ‌ها

پرخاش و حمله در سگ‌ها

پرخاش یا حمله سگ‌ها می‌تواند شامل گازگرفتن، نشان‌دادن دندان‌ها و زوزه‌کشیدن باشد. لازم است بدانید هر سگی صرف‌نظر از نژاد یا تاریخچه‌اش، قابلیت پرخاشگری و پرخاشگرشدن را دارد، ولی سگ‌هایی که خشونت زیادی دارند یا نژاد آن‌ها گرایش بیشتری به پرخاشگری دارد، خشونت زیادی را به مردم و دیگر سگ‌ها نشان می‌دهند. دلیل روی‌آوردن سگ به پرخاشگری با دلیل او برای گازگرفتن یکی است، اما گفتنی است حمله و پرخاشگری مشکلی بسیار بزرگ‌تر و مهم‌تر است. اگر از سگ خود خشونت زیادی دیدید، ابتدا با یک دام‌پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید پرخاشگری آن‌ها ریشه در مشکل سلامتی آن‌ها ندارد. سپس از یک مربی باتجربه برای تربیت سگ خود کمک بگیرید. درمجموع، سگ‌های پرخاشگر می‌توانند بسیار خطرناک باشند. بنابراین برای در امان نگه‌داشتن خود و اطرافیانتان نیاز است به‌صورت جدی برای رفع این مشکل اقدام کنید.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

پشتیبانی دیجی‌پت
پشتیبانی دیجی‌پت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *