دسته ها

راهنمای نگهداری سگ پیر

نگهداری سگ پیر
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

بیشتر سگ‌ها از سن 6 ماهگی تا 1 سالگی توله سگ هستند. پس از این دوره آن‌ها تبدیل به سگ بالغ می‌شوند. سگ‌ها تا 5 یا 6 سالگی همچنان سگ بالغ محسوب می‌شوند. بعد از این مرحله نشانه‌های پیری پدیدار شده و سگ وارد مرحله پیری می‌شود و باید مراقب نگهداری سگ پیر باشید. برخی از سگ‌ها تا سن ۱۲ سالگی به به طور چشمگیری پیر نمی‌شوند. همچنین سگ‌های نژاد کوچک سریعتر از نژادهای بزرگ بالغ می‌شوند، اما سرعت پیر شدنشان کندتر است. یک سگ نژاد کوچک و سالم ممکن است تا 12 سالگی به عنوان سالمند در نظر گرفته نشود.

نژادهای بزرگ معمولا طول عمر کمتری دارند؛ به این معنی که آنها سریعتر از نژادهای کوچکتر وارد دوره پیری خود می شوند. طول عمر آن‌ها معمولا حدود 12 سال است، بنابراین در 8 تا 9 سالگی وارد دوره پیری می‌شوند.

پیر شدن سگ

علائم پیری در سگ ها چیست؟

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها از عوارض پیری رنج می‌برند. درک اینکه چه زمانی سگ شما به سن پیری رسیده است اهمیت زیادی دارد؛ زیرا نگهداری سگ پیر مستلزم توجه و مراقبت بیشتر است. برخی از علائمی پیری سگ عبارتند از:

کاهش بینایی

کاهش شنوایی

افزایش وزن

کاهش انرژی

آرتریت و سایر مشکلات مفصلی

کاهش تون عضلانی

از دست دادن دندان‌ها

کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

ریزش مو

کاهش ایمنی

کاهش هوشیاری ذهنی

با افزایش سن سگ‌ها، مراقبت و توجهی که برای سالم  و شاد ماندن نیاز دارند، تغییر می‌کند. در ادامه جنبه‌های مختلف نگهداری سگ پیر را بررسی خواهیم کرد.

علائم پیری در سگها

رژیم غذایی و مدیریت وزن سگ پیر

تغذیه مناسب برای حفظ سلامت در نگهداری سگ پیر اهمیت زیادی دارد. با بالا رفتن سن سگ‌ها، متابولیسم آن‌ها کند می‌شود و ممکن است فعالیتشان کمتر شده و در نتیجه مستعد افزایش وزن شوند. غذای سگ رفلکس دارای انواع غذاهای مخصوص سگ‌های پیر برای رفع نیازهای آنها است. سگ‌های دارای اضافه وزن مستعد آرتریت، مشکلات قلبی یا دیابت هستند. مطالعات نشان می‌دهد سگ‌هایی که وزن ایده‌آل دارند، کمتر در معرض بیماری هستند، درد کمتری دارند و می‌توانند تا دو سال بیشتر از سگ‌های دارای اضافه وزن زندگی کنند. توصیه می‌شود برای نگهداری سگ پیر، غذای مخصوص آنها را از برندهای معتبری مانند غذای سگ رویال کنین تهیه کنید.

چند راهکار ساده وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا متوجه شوید وزن سگ شما ایده‌آل است یا خیر.

انگشتان خود را به آرامی روی پهلوهای سگ خود بکشید. شما باید به راحتی بتوانید دنده‌های سگ را حس کنید و حتی آخرین دنده را ببینید.

وقتی از بالا به سگ خود نگاه می‌کنید، باید گودی کمر مشخصی را درست زیر آخرین دنده ببینید.

وقتی از پهلو به سگ خود نگاه می‌کنید، شکم او باید جمع شده و آویزان نباشد. البته این راهکارها کلی هستند و این معیارها می‌توانند در مورد هر نژاد متفاوت باشند.

آگاهی از مواد موجود در غذای سگ برای اطمینان از اینکه آنها یک رژیم غذایی کامل، سالم و متعادل دارند مهم است. همچنین با افزایش سن ممکن است سگ‌‌ها تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست بدهند؛ بنابراین بهتر است برای تغذیه سگ‌های پیر بیشتر از کنسرو سگ استفاده کنید.‌ غذای سگ‌های پیر بایستی دارای پروتئین کافی و با قابلیت هضم آسان باشد.

اهمیت تغذیه در نگهداری سگ پیر

نکات مهم برای رفاه سگ پیر

سگ‌های پیر به استراحت بیشتری نیاز دارند. هنگام نگهداری سگ پیر باید مکانی آرام، نرم و به دور از وزش باد برای استراحت او فراهم کنید.

در نگهداری سگ پیر توجه کنید که آنها ممکن است بیشتر به توالت رفتن نیاز داشته باشند. در مورد بی‌اختیاری ادرار یا هر تغییر دیگری در تعداد دفعات دفع آنها با دامپزشک مشورت کنید.

هنگام نگهداری سگ پیر اطمینان حاصل کنید تا هر چیزی که سگ شما نیاز دارد در دسترس باشد و مجبور نباشد برای یافتن آب، غذا، اسباب بازی‌ها و محل خواب خود مسافت زیادی طی کند.

ظرف‌های آب و غذایی تهیه کنید که خوردن و آشامیدن در آنها راحت باشد و به خم شدن سگ نیاز نباشد.

سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها ممکن است با افزایش سن درد مفاصل یا ماهیچه‌ها را تجربه کنند. کف‌های صاف و لغزنده برای سگ‌های مسن‌ می‌تواند مشکل‌ساز باشد. بهتر است بستری قابل شستشو، محکم برای نگهداری سگ پیر تهیه کنید. مموری فوم نیز گزینه‌ای است که می‌تواند باعث افزایش راحتی سگ شما شود.

اگر سگ شما روی تخت یا کاناپه می‌رود پله‌هایی را در جلوی مبلمان قرار دهید تا به آنها کمک کنید بدون نیاز به پریدن بلند شوند.

دمای خانه را ثابت نگه دارید. با افزایش سن سگ‌ها موهای سگ شروع به ریزش می‌کند و بدن آنها نسبت به نوسانات دما حساس‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید:  طول عمر سگ چند سال است؟ | راه‌های افزایش طول عمر سگ

اهمیت ورزش در نگهداری سگ پیر

ورزش منظم برای حفظ آمادگی جسمانی و ذهنی سگ پیر شما ضروری است. نیازهای ورزشی سگ‌های پیر در مقایسه با سال‌های جوانی کاهش می‌یابد، اما همچنان آنها نیاز دارند که فرصت فعالیت روزانه برایشان فراهم شود. ورزش‌های سبک مانند پیاده روی، شنا یا بازی‌های آرام می‌توانند به حفظ تون عضلات، انعطاف‌پذیری مفاصل و سلامت کلی کمک کنند. همیشه مراقب محدودیت‌های سگ خود باشید و شدت و مدت ورزش را بر اساس آن تنظیم کنید. به عنوان مثال، به جای یک پیاده‌روی 30 تا 40 دقیقه‌ای در روز، 15 تا 20 دقیقه دو بار در روز پیاده‌روی کنید.

نقش ورزش در سلامتی سگ پیر

اهمیت فعالیت ذهنی

علاوه‌بر ورزش فیزیکی، فعالیت ذهنی نیز برای سگ‌های پیر ضروری است. درگیر کردن ذهن آنها می‌تواند به جلوگیری از زوال شناختی کمک کند و آنها را از نظر ذهنی هوشیار نگه دارد. برخی از راه‌های تحریک ذهنی سگ عبارتند از:

پیاده روی: مسیرهای مختلف را انتخاب کنید و به مکان‌های جدید بروید. اجازه دهید سگ شما از بوییدن لذت ببرد، زیرا این یکی از راه‌های ارتباط آنها با محیط است.

ماشین سواری: پنجره‌ها را کمی باز بگذارید و اجازه دهید چیزی‌هایی را که عبور می‌کنند را مشاهده کند و بو بکشد. ماشین سواری می‌تواند به آنها کمک کند تا تعادل خود را حفظ کنند.

اسباب‌بازی‌ها: از اسباب‌بازی‌های تعاملی استفاده کنید که که سگ شما را وادار می‌کند تا معمایی را حل کند یا تشویقی سگ پنهان شده را پیدا کند. این نوع فعالیت‌ها، باعث می‌شود تا مهارت‌های حل مسئله آنها درگیر شده و آنها را از نظر ذهنی فعال نگه می‌دارد.

آموزش: می‌توانید به سگ پیر چیزهای جدیدی بیاموزید. به تمرین آموزش‌های اولیه و آموزش ترفندهای جدید ادامه دهید. این نه تنها باعث تحریک ذهنی می‌شود، بلکه پیوند بین شما و سگتان را نیز تقویت می‌کند.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

نظافت سگ پیر

نظافت منظم برای همه سگ‌ها توصیه می‌شود. نگهداری سگ پیر باید همراه با توجه به نظافتشان باشد. برس زدن منظم می‌تواند به جلوگیری از مات شدن موهایشان کمک کند. کوتاه کردن صحیح ناخن‌های پا نیز ضروری است. سگ‌های پیر کمتر فعالیت می‌کنند، بنابراین نیاز به کوتاه کردن ناخن‌ها در آن‌ها بیشتر شود. ناخن‌های بلند پا ممکن است باعث شود سگ شما به طور غیرعادی بایستد یا راه برود و در نتیجه باعث درد یا تسریع آرتریت شود.

اهمیت معاینات منظم دامپزشکی

هنگام نگهداری سگ پیر به صورت منظم به دامپزشکی مراجعه کنید تا اگر سگ پیر شما مشکلی داشته باشد زودتر درمان را شروع کنید. واکسیناسیون سالانه را نیز به صورت منظم انجام دهید.

اهمیت معاینات منظم دامپزشکی

علائم مرگ سگ پیر

 1. درد و ناراحتی
 2. بی‌اشتهایی
 3. کاهش وزن
 4. استفراغ
 5. اسهال
 6. بی‌اختیاری ادرار و مدفوع
 7. تغییر بوی بدن
 8. کدر شدن چشم‌ها
 9. تغییرات دمای بدن
 10. بی‌حوصلی و افسردگی
 11. اضطراب
 12. سردرگمی
 13. علاقه بیشتر برای ماندن در کنار صاحب
 14. مشکلات حرکتی
 15. تشنج
 16. مشکلات تنفسی
بیشتر بخوانید:  نشانه های آسم و تنگی نفس سگ چیست؟

در لحظات نزدیک به پایان زندگی، سگ‌های پیر چیزی جز صرف وقت با افرادی که دوستشان دارند نمی‌خواهند. سگ شما می‌خواهد در کنار شما بماند و تا حد امکان از شما عشق و محبت دریافت کند. تا جایی که می‌توانید کنار او حضور داشته باشید.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

سمیه برازنده
سمیه برازنده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *