دسته ها

آشنایی با تشنج سگ

تشنج سگ
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

تشنج یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عصبی گزارش شده در سگ‌ها است. تشنج در اثر اختلال غیرارادی موقت در عملکرد طبیعی مغز رخ می‌دهد و معمولاً با فعالیت غیرقابل کنترل عضلات همراه است.

چه چیزی می تواند باعث تشنج در سگ شود؟

خوردن سم

بیماری کبدی

قند خون پایین یا بالا

نارسایی کلیه

کم خونی

آسیب مغزی

آنسفالیت

سکته مغزی

تومور های مغز

اختلالات متابولیک

وراثت ژنتیکی

تشنج سگ در هر زمانی می‌تواند رخ دهد. اما اغلب در زمان‌های تغییر فعالیت مغز تشنج رخ می‌دهد، مانند زمانی که سگ هیجان زده می‌شود یا غذا می‌خورد و همچنین زمانی که سگ در حال به خواب رفتن یا بیدار شدن است. سگ‌‌های مبتلا می‌‌توانند بین تشنج‌ ها کاملاً طبیعی به نظر برسند. تشنج در خواب نیز ممکن است رخ دهد. دلیل تشنج سگ در خواب نیز می‌تواند به علت وجود بیماری‌هایی مانند بیماری کلیوی، کبدی و … باشد.

همانطور که گفتیم دلیل اینکه سگ‌ها در خواب بیشتر مستعد تشنج هستند ناشی از تغییر فعالیت‌های مغزی است. نژادهای سگ کوچکتر مستعد تشنج در خواب هستند، زیرا متابولیسم آنها سریعتر از متابولیسم نژادهای بزرگتر است و در طول خواب طولانی به دلیل فرایند هضم غذا و تشویقی سگ ممکن است تشنج رخ دهد. علاوه بر این، سگ‌های کوچک نسبت به رویدادهای مختلف و حتی عوامل آزاردهنده جزئی حساس‌تر هستند و واکنش عاطفی قوی‌تری دارند. البته، این بدان معنا نیست که سگ های نژاد کوچک قطعاً تشنج را تجربه خواهند کرد.

علائم تشنج سگ

نشانه های تشنج چیست؟

علائم می‌تواند شامل به پهلو افتادن، افتادن، تکان خوردن، سفتی، انقباض عضلانی، از دست دادن هوشیاری، ریختن آب دهان، جویدن زبان، یا کف کردن دهان باشد.

سگ‌ها می‌توانند به پهلو بیفتند و با پاهای خود حرکات دست و پا زدن انجام دهند. هنگام تشنج سگ ممکن است کنترل عملکرد بدن را از دست برود و ادرار یا مدفوع کند. سگ‌ها هنگام تشنج از محیط اطراف خود آگاه نیستند. برخی از سگ‌ها ممکن است گیج به نظر برسند یا قبل از تشنج به فضا خیره شوند. پس از تشنج، آنها ممکن است به سختی ببینند، در دایره راه بروند، بی‌ثبات به نظر برسند یا حتی سعی کنند از شما پنهان شوند.

بیشتر بخوانید:  بی‌حالی سگ نشانه چیست و چطور آن را درمان کنیم؟

در هنگام تشنج سگ چه کنیم؟

ابتدا سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. اگر سگ شما نزدیک چیزی است که می‌تواند به او آسیب برساند، مانند مبل یا پله‌ها، به آرامی او را دور کنید.

از دهان و سر سگ خود دور بمانید. آن‌ها می‌توانند شما را گاز بگیرند. چیزی در دهان آنها نگذارید. اول از همه، اگر تشنج بیش از چند دقیقه طول بکشد، سگ شما در معرض خطر داغ شدن بیش از حد است. یک پنکه را به سمت سگ خود قرار دهید و روی پنجه‌هایش آب سرد بریزید تا خنک شود.

برای اطمینان دادن به سگ خود به آرامی با سگ خود صحبت کنید. از دست زدن به آنها خودداری کنید؛ زیرا ممکن است ناخودآگاه گاز بگیرند. اگر در سگ‌ها تشنج بیش از 5 دقیقه طول بکشند و یا در حالی که بیهوش هستند چندین تشنج پشت سر اتفاق بیفتد، در اسرع وقت آنها را نزد دامپزشک ببرید. هر چه تشنج طولانی‌تر باشد، دمای بدن سگ بالاتر می‌رود و ممکن است مشکلات تنفسی داشته باشد. این می‌تواند خطر آسیب مغزی آنها را افزایش دهد. در واقع درمان خانگی تشنج سگ وجود ندارد و هدف از مدیریت تشنج حیوان خانگی در خانه، فراهم کردن یک محیط آرام و امن است تا تشنج تمام شود و اگر تشنج طولانی شد، مداخله کنیم.

نشانه های تشنج در سگ

یکی از کارهای مؤثری که صاحبان سگ در خانه در صورت طولانی شدن تشنج می‌توانند انجام دهند استفاده از دیازپام از طریق رکتوم حیوان خانگی در طول تشنج است. استفاده از دیازپام از طریق رکتوم به این دلیل توصیه می‌شود که حرکات دهان تجویز خوراکی را غیرممکن می‌کند. همچنین شل شدن اندام‌ها تزریق داخل وریدی در ورید پا را به همان اندازه ناممکن می‌کند. به‌علاوه اگر بلافاصله داروهای ضد تشنج داخل وریدی برای متوقف کردن فعالیت تشنج داده شود، ممکن است باعث مرگ سگ در اثر تشنج یا دچار آسیب غیرقابل برگشت مغزی شود.

برای استفاده از دیازپام به صورت رکتال باید دیازپام مایع را داخل سرنگ بکشید و سوزن آن را جدا کنید. سپس سرنگ بدون سوزن را به داخل مقعد سگتان برده و بعد از اینکه از بودن سرنگ در داخل مقعد اطمینان حاصل کردید دارو را تزریق کنید. اثر دارو باید به صورت کند شدن تشنج و سپس خاتمه تشنج در عرض 3 تا 5 دقیقه پس از مصرف دیده شود.

گزینه دیگر تجویز شربت قند از طریق خوراکی است، اما این کار تنها در صورتی توصیه می‌شود که مشخص شود که تشنج ناشی از قند خون پایین است. قند خون پایین در بیماری دیابت (ملیتوس) دیده می‌شود. دیابت ملیتوس با انسولین قابل کنترل است. توصیه می‌‌شود برای سگ‌هایی که دیابت دارند، از غذای سگ رویال کنین مخصوص سگ های مبتلا به دیابت استفاده کنید. انواع خاصی از تومورها مانند انسولینوما و تومورهای عضله صاف نیز ممکن است سطح قند خون را کاهش می‌دهند. قبل از دادن محلول‌های قندی برای درمان تشنج حتما با دامپزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:  معاینه و چکاپ سگ | آزمایش خون + معاینات بالینی

عوارض تشنج در سگ

پس از تشنج متوجه عوارض کوتاه مدت تشنج در سگ خواهید شد. از جمله عوارض تشنج سگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: سگ شما گیج و منگ می‌شود، اغلب بی‌هدف راه می‌رود و سرگردان است. برخی از سگ‌ها کوری موقت را نیز تجربه می‌کنند. بسیاری از سگ‌ها در عرض چند دقیقه به طور کامل بهبود می‌یابند. برای برخی نیز ممکن است یک روز کامل طول بکشد تا دوباره به حالت نرمال برگردند.

بیشتر سگ‌های مبتلا به تشنج خارج از زمان‌های تشنج زندگی سالمی دارند. هرچه سگ شما بیشتر دچار تشنج شود، اثرات طولانی مدت آن می‌تواند جدی تر باشد؛ به‌خصوص اگر سگ شما در مدت زمان کوتاهی چندین تشنج بزرگ را تجربه کند. تشنج‌های متعدد پشت سر هم می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود. سگ‌هایی که در طی چند هفته بیش از دو تشنج را تجربه کرده‌اند باید برای مشاوره پزشکی نزد دامپزشک برده شوند. داروهای زیادی وجود دارد که به کنترل تشنج کمک می‌کند. بسته به وضعیت سگ شما، او ممکن است نیاز به مصرف این داروها در تمام طول زندگی خود داشته باشد. اما داروها می توانند عوارض جانبی نیز داشته باشند.

بسته به اینکه سگ شما چه دارویی مصرف می کند، عوارض جانبی می‌تواند شامل خواب آلودگی، افزایش وزن، افزایش تشنگی و غیره باشد. مصرف بیش از حد داروها در یک دوره طولانی نیز می‌تواند بر کبد سگ شما تأثیر منفی بگذارد.

عوارض تشنج در سگ

درمان تشنج سگ

دامپزشک‌ معاینات فیزیکی و آزمایشاتی را انجام می‌دهد تا دلایل تشنج سگ شما را جستجو کند. تصویربرداری تشخیصی مانند MRI نیز می‌تواند به تشخیص ضایعات مغزی کمک کند. دامپزشک ممکن است داروهایی برای کنترل تشنج تجویز کند. همیشه هنگام دادن دارو به سگ خود دستورالعمل‌های دامپزشک را به دقت انجام دهید. چندین ضد تشنج مختلف برای سگ‌ها وجود دارد. از داروهای تشنج سگ می‌توان به فنوباربیتول، لوتیراستام، زونیسامید و پتاسیم بروماید اشاره کرد. زونیسامید و لوتیراستام با حداقل عوارض جانبی داروهای مناسبی برای تشنج سگ هستند. بدون اجازه و تایید دامپزشک از داروهای ضد تشنج استفاده نکنید.

تغذیه مناسب برای سگ های مبتلا به تشنج

تغذیه مناسب نقش حیاتی در مدیریت تشنج سگ دارد و  می‌تواند به طور قابل توجهی بر کنترل تشنج و رفاه کلی سگ تأثیر بگذارد. انتخاب غذای خشک سگ و غذای مرطوب برای سگ مبتلا به تشنج برای سلامتی و بهبود کیفیت زندگی آنها بسیار مهم است. یک سری مطالعات نشان داده‌اند که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا، با کاهش تعداد و شدت تشنج تأثیر مثبتی بر سگ‌ها دارد. ما رژیم‌هایی را توصیه می‌کنیم که حداقل دارای 60٪ گوشت واقعی و پخته شده باشد، بنابراین کنسرو سگ با کیفیت می‌تواند انتخاب مناسبی برای سگ‌های مبتلا به دیابت باشد.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

منابع پروتئینی با کیفیت بالا مانند مرغ، گوشت گاو بدون چربی یا ماهی قزل آلا برای سگ‌های مبتلا به تشنج ضروری هستند و آمینو اسیدهای لازم را برای سلامتی او فراهم می‌کنند. تا حد امکان از رژیم‌های دارای کربوهیدرات فراوان که ممکن است باعث تشدید تشنج شود، اجتناب کنید. غذاهایی مانند غذای سگ مفید به دلیل داشتن پروتئین ناکافی، برای سگ‌های دچار تشنج مناسب نیست. غذای سگ رفلکس دارای پروتئین‌های با کیفیتی است و برای سگ‌های مبتلا به تشنج در کنار کنسرو و غذاهای خانگی انتخاب مناسبی است.

درمان تشنج سگ

سخن پایانی

تشنج سگ‌ می‌تواند ناشی از عوامل متعددی مانند اختلالات عصبی، سموم، بیماری‌های متابولیک یا صدمات سر باشد. این وضعیت به شکل ناگهانی و غیرقابل کنترل بروز می‌کند و ممکن است شامل علائمی مانند لرزش شدید، از دست دادن هوشیاری، افزایش بزاق و حرکات غیرعادی باشد. پس از پایان تشنج، حتماً سگ خود را به دامپزشک ببرید تا علت دقیق تشنج مشخص شده و درمان مناسب آغاز شود. درمان ممکن است شامل داروهای ضد تشنج، تغییرات در رژیم غذایی و مدیریت دقیق شرایط زیستی سگ باشد.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

سمیه برازنده
سمیه برازنده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *