دسته ها

علائم قهر‌کردن گربه | دلایل قهر‌کردن گربه چیست؟

علائم قهر‌کردن گربه
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

هر کسی که در خانه گربه داشته باشد، می‌داند که رمزگشایی از رفتار بچه‌گربه همیشه کار آسانی نیست. علی‌رغم نازبودن او، گاهی‌اوقات ممکن است آشفته و حتی پرخاشگر شود! علائم قهر‌کردن گربه چیست؟ دلایل پشت این رفتار می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در هر صورت، مهم است که بدانید چگونه با حیوان خانگی خود رفتار کنید. با در نظر گرفتن این موضوع، یک راهنما در این زمینه آماده شده است. در ادامه آن را بخوانید تا بدانید علائم قهر‌کردن گربه چیست و چگونه باید با او رفتار کنید.

علائم قهر‌کردن گربه چیست؟

یک گربه عصبانی، نشانه‌هایی برای نشان دادن قهر خود دارد. بنابراین، مهم است که بدانید چگونه زبان بدن گربه را تفسیر کنید. این کار به شما کمک می‌کند از قهر‌کردن گربه‌ها جلوگیری کنید. چندین دلیل برای قهر‌کردن گربه خانگی وجود دارد که می‌تواند باعث رفتار پرخاشگرانه آن‌ها شود، به‌خصوص اگر به‌درستی اجتماعی نشده باشند.

اگر گربه شما عصبانی شود، ممکن است واکنش تهاجمی از خود نشان دهد، به‌خصوص اگر می‌ترسد. بنابراین مهم است که علائم قهر‌کردن گربه را بشناسید.

در این‌جا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد گربه شما عصبانی، ترسیده یا در شرف حمله است:

 • قوس دادن به عقب
 • با صدای بلند میو‌میوکردن و سوت‌زدن

قهر‌کردن گربه خانگی

به‌خاطر داشته باشید که یک گربه می‌تواند خلق‌وخوی خود را در عرض چند ثانیه از حالت آرام به عصبانی یا ترس تغییر دهد. یکی دیگر از علائمی که باید مراقب آن باشید، این است که گربه شما خیلی سریع شروع به تکان‌دادن دم خود می‌کند. همچنین حتما به حرکات گربه خود توجه کنید. اگر مردمک‌های او گشاد شده، سبیل‌هایش به سمت جلو و گوش‌هایش پایین و به سمت عقب هستند، تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که در شرف حمله است. همچنین اگر دهانش را باز کرد تا دندان‌هایش را نشان دهد، باید سریع از او دور شوید تا شما را گاز نگیرد یا خراش ندهد.

بهترین کار در چنین مواقعی این است که حیوان را برای مدتی تنها بگذارید تا آرام شود. اگر این شرایط ادامه پیدا کرد، باید با دامپزشک صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:  انواع تیپ شخصیتی گربه‌ها و نوع رفتار آن‌ها

دلایل قهر‌کردن گربه

به‌طور کلی، وقتی گربه شما عصبانی می‌شود، به این دلیل است که از موقعیت خاصی می‌ترسد که فکر نمی‌کند بتواند از آن فرار کند. بنابراین تنها گزینه او برای محافظت از خود، قهر است.

 • اگر یک حیوان خانگی جدید باعث رفتار خطرناک یا تهاجمی در گربه شما شد، به یاد داشته باشید که آن‌ها باید به تدریج به یکدیگر معرفی شوند.
 • هرگز کودک را با گربه تنها نگذارید. کودک ممکن است کاری انجام دهد، مانند کشیدن دم که باعث می‌شود حیوان، واکنش بدی نشان دهد.
 • اگر گربه شما بیمار است یا درد دارد، ممکن است تهاجمی عمل کند.
 • گربه‌هایی که مورد آزار قرار گرفته‌اند، اغلب ترسیده و پرخاشگر هستند.
 • با افزایش سن، گربه‌ها نیز مانند انسان‌ها، صبر خود را از دست می‌دهند و بیش‌ازحد معمول تحریک‌پذیر می‌شوند.

مهم‌ترین علائم قهر‌کردن گربه

 • از دور شما را تماشا می‌کند:

تشخیص این که گربه شما به دلیل ناراحتی از شما فاصله می‌گیرد یا این که به دلیل این که گربه‌ها عجیب‌وغریب هستند، می‌تواند سخت باشد.

 • به شما غرغر می‌کند:

فکر می‌کنید فقط سگ‌ها هستند که غرغر می‌کنند؟ پس شما هرگز یک گربه عصبانی یا گربه‌ای که قهر کرده را ندیده‌اید. گربه‌های قهرکرده می‌توانند صداهای مختلفی ایجاد کنند که نشان‌دهنده نارضایتی آن‌هاست از جمله: غرغر گلو.

 • از اسباب‌بازی موش مورد علاقه خود اجتناب می‌کند:

اسباب‌بازی‌ها می‌توانند منبع اصلی تحریک گربه باشند. آن‌ها از اسباب‌بازی‌های یکسان خسته می‌شوند. گربه‌ها به محرک‌های زیادی نیاز دارند زیرا شکارچیان طبیعی و عاشق بازی تعقیب و گریز و دستگیری هستند.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع اسباب بازی گربه به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

 • زیر کاناپه پنهان می‌شود و حاضر نیست بیرون بیاید:

پنهان شدن، یکی از اولین نشانه‌هایی است که گربه از شما یا موقعیت ناراضی یا ترسیده است که باید در مقابل تمایل به بیرون کشیدن گربه عصبانی خود از مخفیگاه خودداری کنید. این یک واکنش محافظتی است و اگر او را مجبور کنید قبل از این که بیرون بیاید، ممکن است پرخاشگر شود.

قهر‌کردن گربه از صاحبش

 • ناگهان بسیار کرکی می‌شود:

علائم قهر‌کردن گربه پرشین، پشتی قوس‌دار، موی پرزدار و دمی پرپشت است. این به حیوان ظاهری بزرگ‌تر و ترسناک‌تر می‌دهد. اما مهم نیست که چقدر این حالت را بامزه یا خنده‌دار می‌بینید، اکنون زمان آن نیست که او را نوازش کنید. به او فضا بدهید وگرنه ممکن است شما را گاز بگیرد.

 • روی بالش شما مدفوع می‌کند:

راندن گربه روی تخت از علائم قهر‌کردن گربه است. در واقعیت، او از عطر شما به‌عنوان راهی برای کنارآمدن با اضطراب خود استفاده می‌کند.

 • دمش تماما تکان می‌خورد:

یکی از اولین نشانه‌های ظریف که نشان می‌دهد گربه شما از دست‌تان عصبانی است، زمانی است که می‌بینید دم او پایین است و به سرعت به جلو و عقب می‌چرخد، از این طرف به آن طرف. هر وقت دیدید دم او تکان می‌خورد، هر کاری که انجام می‌دهید که باعث ناراحتی او می‌شود را متوقف کنید، کمی به او فضا بدهید و برای مدتی عقب‌نشینی کنید تا آرام شود.

 • روی لباس‌های تمیز شما ادرار می‌کند:

گربه شما از زمانی که بچه‌گربه بوده در خانه ادرار نکرده است و حالا ناگهان در تمام خانه ادرار می‌کند؟ این از علائم قهر‌کردن گربه است. گربه عصبانی اغلب روی سطوح نرم مانند انبوهی از لباس‌های شسته شده، مبل‌ها و تخت شما ادرار می‌کند. مهم است که زودتر او قبل از تبدیل‌شدن به یک عادت، به آن رسیدگی کنید.

بیشتر بخوانید:  چرا گربه بیرون خاک دستشویی می کند؟ | آموزش دستشویی گربه
 • غذای مورد علاقه‌اش را رد می‌کند:

وقتی یک گربه ناراحت است، ممکن است کمتر غذا بخورد یا حتی از خوردن غذا امتناع کند. یک روانشناس می‌گوید که اغلب این واکنش به یک موقعیت جدید یا ناآشنا، تغییر روال معمول یا یک رویداد بزرگ در خانه، مانند تولد یک نوزاد جدید است. بااین‌حال مراقب این مورد باشید، زیرا می‌تواند از علائم قهر‌کردن گربه باشد. همچنین در این موارد می‌توانید از غذای تشویقی گربه استفاده کنید.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای تشویقی گربه به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

 • خرخر می‌کند:

گربه‌ها خرخر می‌کنند چون خوشحال هستند، درست است؟ نه همیشه! خرخرکردن همچنین می‌تواند نشان‌دهنده اضطراب گربه، ترس یا حتی قهر باشد.

 • مبلمان شما را خراش می‌دهد:

هیچ چیز خشمگین‌تر از یک گربه عصبانی نیست که مستقیما در چشم شما نگاه کند و سپس روی مبل چرمی جدید شما خراش بکشد.

با گربه‌ای که قهر کرده چه کنیم؟

اگر گربه‌تان نشانه‌هایی از قهر‌کردن داشت، نباید سعی کنید او را نوازش یا بلند کنید، او احتمالا سعی خواهد کرد به شما حمله کند. با دادن زمان برای آرام‌شدن به او احترام بگذارید. در حالت ایده‌آل، یک بچه‌گربه باید فضای مخصوص به خود را در خانه داشته باشد که در آن احساس امنیت کند. مهم‌تر از همه، وقتی حیوان خانگی قهر کرده است، فشارش ندهید یا سرزنشش نکنید. بگذارید او از شرایط بد عبور کند و سپس سعی کنید از چنین موقعیت‌هایی در آینده اجتناب کنید.

چرا گربه‌ها قهر می‌کنند؟

سناریوهای مختلف می‌تواند گربه را عصبانی کند. از این نظر، یافتن علت مشکل برای کمک موثرتر به حیوان خانگی مهم است! نگرش‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌تواند به گربه شما کمک کند.

حیوان خانگی را در فضایی آرام، رها کنید

قهر یکی از دلایل اصلی میو‌میو کردن گربه عصبانی است. بنابراین سعی کنید حیوان خانگی خود را در مکانی ساکت و با حرکت کم رها کنید. این کار به او کمک می‌کند تا آرام شود.

ارائه لوازم جانبی

برخی اقلام به بچه‌گربه کمک می‌کند تا آرام شود. برای مثال، تخت‌ها یا پتوهای حیوانات خانگی بوی خانه را می‌دهند که به آن‌ها کمک می‌کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  راهنمای جامع نگهداری گربه

یک قرار ملاقات با دامپزشک بگذارید

رفتار پرخاشگرانه نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامتی باشد. بنابراین، مشورت با یک دامپزشک ضروری است که می‌تواند بررسی کند که آیا همه چیز در ارتباط با سلامت گربه خوب است یا خیر!

علاوه‌براین‌، صاحب گربه می‌تواند علائم خاصی را که گربه‌ها هنگام عصبانیت نشان می‌دهند، تشخیص دهد. برای این کار باید به خوبی رفتار حیوانات را بشناسید و بدانید که چه موقعیت‌هایی باعث ایجاد استرس در آن‌ها می‌شود. عده‌ای هستند که می‌گویند گربه‌ها وقتی عصبانی هستند، مستقیما خراش می دهند، برخی دیگر می‌گویند که وقتی عصبی هستند، انرژی زیادی دارند و همه‌جا می دوند و کسانی هم معتقدند ثابت ماندن از علائم قهر‌کردن گربه‌هاست.

اولین و ضروری‌ترین مرحله برای کمک به آرام‌کردن یک گربه عصبی، شناسایی دلیل است. در این‌جا بهترین راه‌ها برای آرام‌کردن گربه در هنگام قهر وجود دارد:

 • سعی نکنید به‌طور ناگهانی به حیوان نزدیک شوید. اگر گربه تمایلی به تماس نداشت، راحت باشید و دور شوید.
 • با لحن آرام، سعی کنید گربه را به سمت خود بیاورید.
 • سعی کنید با مقداری غذا، گربه را به خود نزدیک کنید، غذای مرطوب جذاب‌ترین بو را دارد.
 • صبور باشید، ممکن است آشتی کردن گربه، فرآیندی کند و زمان‌بر باشد.
 • اسباب‌بازی مورد علاقه او را ارائه دهید، اما بازی نکنید. فقط آن را کمی دورتر بگذارید تا گربه از موقعیتی که در آن قرار دارد، خارج شود.

نکات پایانی

گربه‌ها حیوانات بسیار حساسی هستند، اما زمانی که چیز عجیبی در محیط آن‌ها وجود داشته باشد، ممکن است دچار قهر و عصبانیت شوند. ‌به این موضوع فکر کنید، همان‌طور که ما لحظاتی را داریم که بی‌تاب‌تر هستیم و نمی‌خواهیم زیاد حرف بزنیم، گربه‌ها نیز چنین لحظاتی را دارند و بسته به شخصیت‌شان ممکن است این لحظات را کم و بیش داشته باشند.

تماس کم با سایر حیوانات خانگی و یا افراد می‌تواند این رفتارها را حتی بیشتر و بدتر کند، به‌خصوص اگر فقدان این تماس تا سه ماه اول زندگی بچه گربه اتفاق بیفتد. ترس یکی از محرک‌های اصلی واکنش‌های تهاجمی گربه شماست. حیواناتی که هر گونه‌ای از آسیب‌های روحی را تجربه کرده‌اند، مانند گذراندن زمان زیادی در قفس، پرخاشگری یا زندگی در محیط‌هایی که برای رشدشان ناسالم است، زمانی که احساس خطر می‌کنند، واکنش تهاجمی نشان می‌دهند.

بااین‌حال، رفتار پرخاشگرانه نیز می‌تواند راهی برای دفاع از خود باشد. گربه‌ها نمی‌توانند صحبت کنند، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانند ارتباط برقرار کنند و همیشه سعی می‌کنند چیزی به شما بگویند. خواه شاد باشند یا غمگین، درد داشته باشند یا به ویژه زمانی که کمی ناراحت هستند، می‌خواهند که شما یعنی انسان مورد علاقه‌شان، آن را بفهمید. گربه شما ممکن است صداهای یک گربه عصبانی را ایجاد کند، عمدا چیزی را به زمین بزند یا روی روتختی جدید شما ادرار کند. به جای واکنش فوری، کارآگاه بازی کنید. رفتار خارج از شخصیت گربه ممکن است نشانه‌ای از اضطراب، افسردگی گربه یا چیز دیگری باشد.

گربه شما نیاز دارد که به آنچه به شما می‌گوید، نگاه کنید و گوش دهید. شما باید بفهمید که بچه گربه می‌خواهد چه بگوید. زبان بدن گربه همچنین می‌تواند نشانه‌هایی از احساس آن گربه را دربرداشته باشد. اما به یاد داشته باشید، مهم نیست که گربه شما چه احساسی دارد، شما به‌عنوان انسان باید همیشه با عشق و صبر به او پاسخ دهید و به یاد داشته باشید که عوامل فوق، متداول‌ترین علائم قهر‌کردن گربه است.

بااین‌حال، شایان ذکر است که هر حیوان خانگی دارای تاریخچه و شخصیتی است و این بر دلایل رفتار او تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که کمک گرفتن از دامپزشک بسیار مهم است. او می‌تواند تشخیص دهد که چگونه یک گربه‌ای که قهر کرده یا گربه‌ای که لحظات حساسی را پشت سر می‌گذارد، آرام کند. آشنایی با نکات فوق و علائم قهر‌کردن گربه، می‌تواند به سرعت و به‌طور موثر باعث شود تا به گربه عصبانی و ناراحت خود کمک کنید! آیا سوال دیگری در مورد بچه گربه دارید؟ در قسمت نظرات این مورد را ثبت کنید!

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

پشتیبانی دیجی‌پت
پشتیبانی دیجی‌پت

مقالات مرتبط

4 پاسخ

 1. من گربم دوماهه که گمشده اما امروز پیداش کردم تو خیابون اما هی ازم فرار میکنه این یعنی باهام قهره؟

  1. بله، ممکن است گربه شما بعد از دو ماه گمشده، احساس ترس و ناامنی کند و به شما عادت نداشته باشد. بهتر است اولاً به او فرصت دهید تا به شرایط جدید عادت کند و ثانیاً با احترام و صبوری با او رفتار کنید تا او از شما هیچ قهری نشان ندهد. شما می‌توانید با ارائه غذا و نوشیدنی، بازی کردن با او و ایجاد محیط آرام و دوستانه، با او رابطه‌ی خوبی برقرار کنید. همچنین، بهتر است قبل از رویارویی با گربه، از او نزدیک شده و با او صحبت کنید تا او متوجه حضور شما شود و به شما عادت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *