دسته ها

بهترین غذا برای درشت شدن سگ کدام است؟

غذا برای درشت شدن سگ
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

قد و وزن طبیعی یک سگ بین نژادهای مختلف و بسته به سن سگ متفاوت است. یکی از مؤثرترین راه‌ها برای رشد سگ شما تغذیه بیشتر او است. انگل‌ها علت شایع کاهش وزن یا کمبود وزن در سگ‌ها هستند. دامپزشک می‌تواند آزمایش‌های ساده‌ای را برای تشخیص انگل‌ها انجام دهد و آن‌ها اغلب می‌توانند به راحتی با دارو درمان شوند. اگر سگ شما انگلی ندارد، مقدار غذایی را که به او می‌دهید تنظیم کنید تا به شرایط ایده‌آل وزنی و جسمی برسد.

پس از مشورت با دامپزشک درمورد مقدار مواد غذایی و رژیم مناسب، برنامه غذایی درستی را دنبال کنید تا به نتیجه برسید. در این مقاله از دیجی پت همراه ما باشید تا با انواع غذا برای درشت شدن سگ آشنا شوید و اصول مهم در این زمینه را بیاموزید. البته تمام این مطالب شکل عمومی دارند و درصورت مشاهده هرگونه علائم خاص باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 

 

چگونه سگ را چاق کنیم؟

استفاده از غذا برای چاق شدن سگ، روش معمول و پربازده است. درواقع اگر به سگ شما دلیل وجود بیماری‌ها دچار کم وزنی نباشد، غذا در بهبود وزن او بسیار مؤثر است.خوب است وعده‌های غذایی که به سگ خود می‌دهید را از نظر حجم و وزن اندازه‌گیری کنید تا بتوانید آمار دقیق داشته باشید.

درواقع حدس زدن کافی نیست. در چنین مواقعی باید غذاهای مغذی و متعادل شده به سگ خود بدهید. اگر سگ شما به کالری بیشتری احتیاج دارد، مطمئن باشید که این کالری‌ها به جای غذاهای تشویقی و تنقلات از غذاهای سالم تأمین می‌شوند.

استفاده از هرنوع خوراکی و غذا برای درشت شدن سگ صحیح نیست. سگ‌ها حیواناتی پر جنب و جوش هستند، بنابراین باید غذایی به آن‌ها بدهید که انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه آن‌ها را تأمین کند. به این منظور با دامپزشک مشورت کرده و غذایی که انرژی کافی داشته باشد را انتخاب کنید.

 

بهترین غذا برای درشت شدن توله سگ

مثل ما انسان‌ها، سگ‌ها نیز به همه گروه‌های غذایی نیاز دارند: آب، پروتئین، کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و فیبر. اما مقادیر و نسبت‌های مورد نیاز آن‌ها کاملاً با ما متفاوت است.

علاوه بر این، هر مرحله از زندگی یک سگ به تعادل غذایی متفاوتی نیاز دارد. موارد زیادی مانند نژاد و اندازه وجود دارند که باید در نظر گرفت. نکته قابل توجه دیگری که شاید پیش پا افتاده باشد، اما توسط عده‌ای رعایت نشود این است که ما باید غذای مخصوص سگ را به او بدهیم و از تفاوت غذای خشک سگ و گربه مطلع باشیم.

 

عناصر اصلی و اساسی رژیم توله سگ

توله سگ‌های زیر یک سال بسیار بیشتر از سگ‌های بالغ به مواد مغذی نیاز دارند. به همین دلیل است که غذای خشک یا کنسروی که تهیه می‌کنید، باید با توجه به رده سنی سگ انتخاب شود. آن چه در هنگام خرید باید به یاد داشته باشید، توجه به جدول مواد تشکیل دهنده است. اما در این جدول باید به دنبال چه چیزی باشید؟ در این بخش می‌خواهیم این مواد را به شما معرفی کنیم. خوب است غذایی که تهیه می‌کنید، درصد خوبی از هر گروه مواد مغذی را داشته باشد.

  • آب

آب برای متابولیسم توله سگ شما حیاتی است. در حقیقت، بدن آن‌ها حدود 70 درصد آب است. همانطور که می‌دانید، توله سگ‌ها هر روز مقدار زیادی آب از دست می‌دهند، بنابراین باید مرتباً آن را جایگزین کنند. بنابراین داشتن یک کاسه برای آب ضروری است. آب برای توله سگ شما بهتر از شیر گاو است. چرا که شیر می‌تواند باعث ایجاد اسهال در توله سگ شود.

  • پروتئین‌ها

پروتئین غذای عضلات است و گرچه غلات، برنج و سیب زمینی حاوی مقدار مناسبی از آن هستند، گوشت متمرکزترین منبع پروتئین و آسانترین راه برای رشد سریع بدن توله سگ شما است.

 

عناصر اصلی و اساسی رژیم غذایی سگ برای درشت شدن

 

  • چربی‌های لازم

چربی برای کسب انرژی توله سگ‌ها مفید است و به جذب ویتامین‌ها کمک می‌کند. به علاوه به سلامت پوست و مو نیز کمک می کند. استفاده از چربی زیاد، به این معنی است که توله شما برای آن که بتواند مواد مغذی دیگر را نیز به دست آورد، نیاز به خوردن غذای بیشتر دارد. این یک دستورالعمل چاقی نیز محسوب می‌شود.

  • کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها یک منبع انرژی حیاتی هستند. در طبیعت، یک سگ ممکن است آن‌ها را از میوه‌ها و سبزیجات بدست آورد. در غذاهای مخصوص سگ این ماده از برنج، غلات و ماکارونی نیمه آماده تهیه می‌شود. درمورد توله سگ‌ها باید بدانید که 2 برابر بیشتر از سگ‌های بالغ به این ماده نیاز دارند.

  • مواد معدنی ضروری

مواد معدنی توله سگ شما را قادر به رشد می‌کند. همه توله سگ‌ها برای رشد استخوان‌ها و ماهیچه‌ها به کلسیم و فسفر و برای سلامت گلبول‌های قرمز به آهن احتیاج دارند. اما غذاهای غنی از کلسیم اغلب حاوی مقدار خطرناکی فسفر هستند. بنابراین باید در تهیه غذای مناسب و متعادل نهایت دقت و توجه را داشته باشید.

  • ویتامین‌ها

ویتامین‌ها برای متابولیسم سالم ضروری هستند. ویتامین A برای بینایی، ویتامین B برای اعصاب و ویتامین D برای استخوان ها مهم است. در حالی که ویتامین E از پوست محافظت می‌کند و ویتامین K از انعقاد خون پشتیبانی می‌کند. اما برخلاف ما، سگ‌ها نمی‌توانند ویتامین C را وارد چرخه سوخت و ساز بدن خود کنند.

  • فیبر

فیبرها مواد گیاهی غیرقابل هضم هستند، که سگ را در حالتی نرمال و منظم نگه می‌دارد. کمبود فیبر منجر به یبوست می‌شود. این حالت به هیچ عنوان برای توله سگ‌ها خوشایند نیست. این ماده همان‌ قدر که ضروری است، نباید حجم زیادی از رژیم توله سگ‌ها را به خود اختصاص دهد.

 

به نگه‌داشتن سگ در وزن ایده‌آل توجه کنید

برطبق آمار 60 درصد حیوانات خانگی که دامپزشک مراجعه می‌کنند از مشکل اضافه وزن رنج می‌برند. وقتی در این مقاله صحبت از چاق شدن و وزن گرفتن می‌کنیم، منظور سگ‌هایی هستند که به دلیل بیماری یا مشکلات تغذیه کم وزن هستند. آن چه مسلم استف حیوانات نیز باید مانند انسان‌ها تناسب اندام داشته باشند. بنابراین این بخش را بخوانید، تا دریابید چگونه سگ‌ها در وزن و شرایط سالم می‌مانند.

 

سگ‌ها باید تغذیه کنترل شده داشته باشند

بدن بیشتر سگ‌ها در شرایطی که تغذیه کنترل شده می‌خورند بهترین عملکرد را دارد. اگر بتوانید با یک رژیم مناسب و برنامه غذایی دقیق پیش بروید، که غذای روزانه در آن برحسب سن، وزن و میزان فعالیت تنظیم شده باشد، سگ در سلامت خواهد بود.

اگر نمی‌دانید برنامه درست چگونه است، با دامپزشک مشورت کنید، یا طبق دستور روی بسته غذا عمل کنید. هرگز خارج از زمان وعده غذایی، ظرف غذا را پر نگذارید. چرا که وقتی حوصله سگ‌ها سر می‌رود بی هیچ دلیل غذا می‌خورند. طبق غریزه، سگ‌ها رفتگر هستند. آن‌ها هرگز نمی‌دانند كه غذای بعدی آن‌ها چه موقع می‌آید، بنابراین وقت غذا خوردن زیاده روی می‌كنند.

 

از غذای خود به سگ ندهید

هماهنگی غذای سگ و انسان با هم یکی از بدترین رژیم‌هایی است که می‌توانید برای سگ خود در نظر بگیرید. اول اینکه، همه غذاهای انسان برای حیوانات خانگی بی‌خطر نیست و برخی از آن می‌تواند کشنده باشد. بهتر است که با غذاهای مضر سگ آشنایی داشته باشید.

غذای سگ از نظر مواد مغذی متعادل شده است، بنابراین جایگزینی آن با غذای انسان درست نیست. غذای بیش از حد انسان می‌تواند منجر به کمبود تغذیه یا دریافت بیش از حد برخی از مواد مغذی توسط حیوان خانگی شود. شما همچنین باید از تغذیه حیوانات خانگی با رژیم غذایی خام، جایی که گوشت، استخوان، میوه و سبزیجات به صورت خام ارائه می‌شود، خودداری کنید.

 

غذای انسان برای چاق شدن سگ

 

شرایط فصلی را در نظر بگیرید

اگر سگ شما در یک فصل خاص فعالیت بیشتری دارد. به عنوان مثال، در طول تابستان با شما به پیاده روی می‌آید یا در طول زمستان بیشتر وقت‌ها در خانه است، میزان تغذیه آن را متناسب با شرایط تغییر دهید. سگ‌های فعال به غذای بیشتری احتیاج دارند. تغذیه برابر می‌تواند موجب اضافه وزن در زمستان شود.

 

سگ خود را وزن کنید

شما باید وزن سگ خود را پیگیری کنید. انجام این کار در مورد سگ‌های مسن که ممکن است برای دریافت وزن دقیق نیاز به مراجعه به دامپزشک داشته باشند دشوارتر است. اما برای حیوانات خانگی کوچک‌تر، استفاده از ترازوی خانگی بسیار آسان است و برای نژادهای کوچک‌تر پیگیری وزن بسیار مهم است. شما باید بدانید که سگتان چه زمانی از 7 کیلو به 8 کیلو می‌رسد. چنین تغییر وزن اندکی در سگ‌ها مانند تغییر وزن انسان از 70 تا 80 کیلو است.

 

به سگ‌ها تنقلات تشویقی زیادی ندهید

بیش از حد غذا خوردن برای سگ‌ها مانند انسان‌ها مضر است. احتمالاً عادت کرده‌اید در عوض رفتار خوب، به سگتان تنقلات تشویقی بدهید. این کار اگر بیش از حد باشد عادت نا به جا ایجاد می‌کند و برای سلامتی سگ مضر است. غذای تشویقی باید تنها 10 درصد از غذای روزانه  سگ‌ها را تشکیل بدهد و نه بیشتر. بنابراین لازم نیست هرکاری که سگ شما انجام می‌دهد، پاداشی در پی داشته باشد. برای کسب آگاهی بیشتر در این مورد میتوانید از مقاله راهنمای خرید تشویقی سگ استفاده نمایید.

 

پازل غذایی بسازید

اجداد سگ‌ها حیوانات وحشی و آزادی بودند که برای یافتن غذا مجبور به جستجو و فعالیت بودند. اما امروزه ما به سگ‌ها در کاسه غذا می‌دهیم. برای تشویق سگ‌ها به فعالیت بیشتر، می‌توانید از روش‌های خلاقانه که نیاز به جستجو و فعالیت دارد برای غذا دادن به سگ‌ها استفاده کنید.

درست مثل انسان‌ها، بی‌حوصلگی می‌تواند باعث چاقی شود. یک پازل غذایی حافظه و مهارت‌های غریزی سگ را دستکاری می‌کند. این روش نه تنها بدن آن‌ها بلکه ذهن آن‌ها را نیز تغذیه می‌کند.

 

سگ خود را بیرون ببرید

تناسب اندام سگ‌ها تنها با غذا تأمین نمی‌شود. فعالیت جسمانی خارج از منزل، یکی از مهم‌ترین عوامل در سلامتی او است. بنابراین سعی کنید روزانه زمانی را به این کار اختصاص دهید.

 

بهترین غذا برای رشد سگ

تا این جا دیدیم که کدام مواد مغذی برای رشد توله سگ‌ها مناسب هستند. حال می‌خواهیم تعدادی غذای کنسروی سگ که برای رشد آن مفید است را خدمتتان معرفی کنیم، که به همین منظور تولید می‌شوند و از مواد مغذی لازم در ساخت آن‌ها استفاده شده است.

 

  • Wellness Complete Health Puppy Food

این غذا دارای درصد خوبی پروتئین، چربی و کربوهیدرات است. پروتئین این غذا از مرغ تهیه شده است و غلات جو و جو دوسر آن را مغذی کرده‌اند. از این غذا می‌توانید برای انواع نژادها استفاده کنید، چرا که ویتامین‌ها و کلسیم لازم را در خود دارد.

  • Blue Buffalo Life Protection Puppy

در این غذا نیز از مرغ و جو دوسر استفاده شده است. نسبت به مورد قبلی، این غذا درصد کربوهیدرات بیشتری دارد و میزان پروتئین و چربی آن کمتر است. اگر سگ شما از نژادهای بزرگ است این غذا برای آن مناسب می‌باشد.

  • Nutro Wholesome Essentials Puppy Food

وجود مرغ و چربی مرغ در این غذا آن را به منبع خوبی از پروتئین و چربی تبدیل کرده است. از نظر درصد مواد مغذی کاملاً مشابه مورد قبلی است، اما این محصول برای نژادهای کوچک و متوسط ساخته شده است.

غذاهای دیگر از جمله Iams ProActive Health Smart Puppy،Hill’s Science Diet Puppy Food، Merrick Grain-Free Puppy Plate و غیره از غذاهایی هستند که برای رشد سگ مناسب است.

توجه داشته باشید که اگر از محصولات غیرشرکتی و خانگی به عنوان غذا برای چاق شدن سگ استفاده می‌کنید باید حتماً با مشورت دامپزشک باشد. اما نکته‌ای که می‌توان به شکل عمومی بیان کرد این است که گوشت‌ها بهتر است پخته باشند تا با دستگاه گوارش سگ سازگار بوده و تأثیر خود را بگذارند.

 

بهترین غذا برای رشد سگ

 

فروش غذای خشک ارزان قیمت برای چاق شدن سگ در دیجی پت

حال که دیدیم چگونه باید برای تناسب اندام سگ‌ها تلاش کنیم و از چه غذاهایی استفاده کنیم، حتماً می‌‌خواهید بدانید که از کجا می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. برای تهیه غذاهای لازم، می‌توانید و فروشگاه دیجی پت مراجعه کرده و تمام نیازهای حیوان خانگی خود را تأمین کنید.

شما قادر خواهید بود غذای خشک سگ را در انواع مارک‌ها و با مناسب‌ترین قیمت بیابید. غذاهای تخصصی مانند غذا برای درشت شدن سگ نیز از محصولاتی است که می‌توانید با قیمت ارزان در دیجی پت بیابید. پس وقت را تلف نکنید و مایحتاج حیوان خانگی خود را سفارش دهید.

 

سخن پایانی

بسیار پیش می‌اید که افراد از کم وزنی سگ‌های خود نگران هستند و به این دلیل به دامپزشک مراجعه می‌کنند. تنظیم مقدار غذا برای درشت شدن سگ، یکی از اصلی‌ترین روش‌ها برای غلبه بر این مشکل است. سگ‌ها به واسطه جنب و جوش زیاد بیشتر از سایر حیوانات خانگی به غذا نیاز دارند و اگر برنامه‌ریزی وعده‌ها و میزان آن‌ها از کنترل خارج شود، ممکن است موجب کم وزنی شود.

اگر در هنگام نوازش سگ خود استخموان‌های او را احساس کردید، یا به چشم آثار لاغری، کم تحرکی و افسردگی را در او دیدید، حتماٌ به پزشک مراجعه کرده و از او کمک بخواهید. بهترین روش تغذیه هر نوع حیوان خانگی، رعایت اعتدال است. همانطور که انسان در نتیجه کم خوری و پرخوری بیمار می‌شود، سگ‌ها نیز چنین هستند.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

پشتیبانی دیجی‌پت
پشتیبانی دیجی‌پت

مقالات مرتبط

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *