دسته ها

خوردن تخم مرغ برای گربه مجازه؟

تخم مرغ برای گربه
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

تخم مرغ مملو از مواد مغذی مانند اسیدهای آمینه است که بلوک‌های سازنده پروتئین هستند. پروتئین‌های موجود در تخم مرغ قابلیت هضم بالایی دارند. گربه‌ها گوشتخوار هستند، بنابراین رژیم غذایی آن‌ها بایستی حاوی پروتئین حیوانی باشد. تخم مرغ به عنوان تنها منبع غذایی پروتئین برای گربه شما توصیه نمی‌شود، اما گربه‌ها می‌توانند تخم مرغ را برای تکمیل پروتئین همراه با رژیم غذایی خود مصرف کنند.

سفیده تخم مرغ حاوی پروتئین بدون چربی است؛ اما زرده تخم مرغ بیشتر حاوی چربی با مقداری پروتئین است. بنابراین توجه داشته باشید که تغذیه با زرده تخم مرغ باعث افزایش محتوای چربی در رژیم غذایی گربه می‌شود. پوسته تخم مرغ حاوی کلسیم و سایر مواد معدنی است، اما پوست تخم مرغ برای گربه معمولا از نظر طعم و بو جذابیتی ندارد.

گربه‌ها می‌توانند این مواد معدنی‌ را از منابع غذایی دیگری که برایشان مناسب‌تر است دریافت کنند. اگر متوجه شدید که گربه‌‌تان مقداری پوسته تخم مرغ خورده است یا به‌طور تصادفی همراه با تخم مرغ پخته پوسته آن را به گربه‌تان داده‌اید زیاد نگران نباشید، چون آسیب جدی به آن‌ها وارد نمی‌‌کند.

اما اگر پوسته تخم مرغ در قطعات بزرگ خورده شوند، می‌تواند باعث خفگی گربه شود. برای جلوگیری از هر گونه خفگی یا مشکل بهتر است پوسته تخم مرغ به گربه خود ندهید. هنگام آماده کردن تخم مرغ برای گربه خود توجه کنید که فاقد نمک یا چاشنی باشد.

فواید تخم مرغ برای گربه

فواید تخم مرغ برای گربه

همانطور که گفته شد گربه‌ها گوشتخواران اجباری هستند، به این معنی که قسمت عمده پروتئین موجود در غذای آن‌ها باید از منابع حیوانی باشد. تخم مرغ یک منبع پروتئین نسبتا ارزان است؛ بنابراین می‌توان از تخم مرغ برای گربه خیابانی نیز استفاده کرد. مواد مغذی مفید تخم مرغ برای گربه عبارتند از:

اسید های آمینه

تخم مرغ حاوی انواع مختلفی از اسیدهای آمینه به ویژه تورین است. تورین نقش مهمی در تقویت بینایی، هضم، عملکرد قلب، ایمنی، بارداری سالم و رشد جنین گربه‌ها دارد.

چربی‌ های سالم

گربه‌ها به چربی‌های سالم در رژیم غذایی خود نیاز دارند و تخم‌مرغ منبع خوبی است. دادن مقدار کمی تخم مرغ برای گربه چربی‌های اشباع شده برای سلامت قلب و چربی‌های غیراشباع مانند اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 که برای سلامت مغز، سیستم عصبی و قلب ضروری هستند را فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید:  معرفی چند غذای مورد علاقه گربه

ویتامین ها

تخم مرغ حاوی مقادیر شگفت انگیزی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های A، B12، D، E، بیوتین، ریبوفلاوین و تیامین است. هر یک از این ویتامین‌ها برای حفظ سلامتی گربه ضروری هستند. این ویتامین‌ها به تأمین انرژی و آنتی‌اکسیدان برای تقویت سیستم ایمنی گربه‌ها کمک می‌‌کنند.

مواد معدنی

آهن، سلنیوم و روی همگی در تخم مرغ یافت می‌شوند. این سه به ترتیب باعث تولید هموگلوبین، سلامت ایمنی و سنتز کلاژن می‌شوند.

آیا می‌توان گربه ها را فقط با تخم مرغ تغذیه کرد؟

تخم مرغ برای گربه از نظر تغذیه‌ای کامل نیست و فاقد تمام مواد مغذی مورد نیاز گربه‌ها برای رشد است. تخم مرغ را می‌توان گاهی به گربه‌ها داد. تخم مرغ برای گربه از نظر تغذیه‌ای یک وعده غذایی کامل نیست. شما برای تغذیه گربه خود باید از غذاهای با کیفیت مانند غذای گربه رویال کنین استفاده کنید.

در واقع تخم مرغ برای گربه باید به عنوان غذای تشویقی در نظر گرفته شود، بنابراین نباید بیش از ده درصد کالری مصرفی روزانه گربه شما را تشکیل دهد. یک تخم مرغ بزرگ حاوی حدود هفتاد کالری است و بنابراین مقدار کمی تخم مرغ برای گربه شما کافی خواهد بود.

مواد مغذی در تخم مرغ برای گربه

آیا تخم مرغ خام برای گربه مفید است؟

تخم مرغ خام برای گربه‌ها مناسب نیست. زمانی که تخم‌مرغ‌‌ها خام یا نیم‌پز باشند، می‌توانند حاوی طیف گسترده‌ای از ارگانیسم‌ های بیماری‌زا مانند E. coli یا باکتری‌هایی مانند سالمونلا باشند که می‌توانند گربه شما را بیمار کنند. این باکتری‌ها می‌توانند باعث مسمومیت غذایی شدید و تب، استفراغ و اسهال شوند.

انجمن دامپزشکی آمریکا توصیه می‌کند اگر گربه‌تان را تخم‌مرغ خام یا نیم‌پز مصرف کرده‌ است فوراً به دامپزشکی مراجعه کنید.

همچنین مصرف سفیده تخم مرغ به صورت خام برای گربه مضر است. سفیده تخم مرغ حاوی پروتئینی به نام آویدین است که در جذب بیوتین در بدن گربه اختلال ایجاد می‌کند. بیوتین ویتامینی است که گربه شما برای داشتن پوست سالم و پوشش براق به آن نیاز دارد. پختن تخم مرغ این پروتئین را از بین می‌برد و بیوتین مورد نیاز گربه شما را نیز فراهم می‌کند. زرده تخم مرغ را می‌توان به شرط پخته شدن کامل به گربه‌ها داد. زرده تخم مرغ خام برای گربه می‌تواند منجر به بیماری‌های ناشی از غذا شود و پختن تخم مرغ برای گربه از بروز این وقایع جلوگیری می‌کند.

آیا بچه گربه ها می توانند تخم مرغ بخورند؟

بچه گربه‌ها می‌توانند تخم مرغ بخورند. اما توجه کنید که بچه گربه‌ها روزانه چقدر به کالری نیاز دارند تا با مصرف تخم مرغ برای بچه گربه کالری مصرفی آن‌ها بیشتر از کالری مورد نیازشان نشود. شما باید اطمینان حاصل کنید که با غذای بچه گربه مانند غذای گربه جوسرا که مخصوص مرحله زندگی آن‌ها ساخته شده است آن ها را تغذیه کنید و تخم مرغ را جایگزین غذای اصلی آن ها نکنید.

خوردن تخم مرغ برای بچه گربه

آیا تخم مرغ برای گربه ضرر داره؟

مصرف تخم مرغ پخته شده در مقادیر مناسب و کنترل شده می‌تواند برای گربه‌های سالم مفید باشد، اما گربه‌هایی که بیماری‌های خاصی مانند پانکراتیت یا مشکلات کلیوی دارند نباید تخم مرغ بخورند. تخم مرغ دارای مقدار زیادی مواد مغذی مورد نیاز گربه‌ها برای رشد است. تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، آهن، ویتامین D و بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر است.

تخم مرغ حاوی لوتئین، نوعی آنتی‌اکسیدان است که به سلامت چشم کمک می‌کند. همچنین تخم مرغ برای گربه اسیدهای چرب امگا 3 که خاصیت ضد التهابی، تقویت و براق کردن پوشش مویی دارند را تامین می‌کند. اما با مصرف بیش از اندازه تخم مرغ برای گربه خطر افزایش چربی در رژیم غذایی گربه شما وجود دارد.

تخم‌مرغ‌ آب‌پز حاوی زرده تخم‌مرغ، محتوای چربی بیشتری دارند، که باعث افزایش محتوای کالری می‌شود و خطر چاقی گربه‌تان را افزایش می‌دهد. علاوه‌بر این وعده‌های غذایی چرب می‌تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش (GI) و پانکراتیت شود.

تغذیه صرفا با سفیده تخم مرغ آب پز  این خطرات را کاهش می‌دهد. سفیده تخم ‌مرغ تقریباً فاقد چربی است؛ بنابراین منبع پروتئین بهتری برای گربه شما است. سفیده تخم مرغ تقریباً به طور کامل از پروتئین بدون چربی یا کلسترول ساخته شده و می‌تواند یک مکمل پروتئین موثر برای رژیم غذایی روزانه گربه شما باشد.

بیشتر بخوانید:  خوردن قارچ برای گربه ضرر دارد؟

همچنین گربه‌ها ممکن است به تخم مرغ حساسیت داشته باشند. بنابراین دفعه اول مقدار بسیار کمی از تخم مرغ را امتحان کنید. رایج‌ترین علائم آلرژی به تخم مرغ برای گربه عبارتند از: لیس زدن بیش از حد خود، خارش پوست، استفراغ و اسهال. اگر متوجه هر یک از این علائم  در گربه خود شدید به دامپزشک مراجعه کنید. اگر مشخص شد که تخم‌مرغ‌‌ باعث ایجاد این عوارض در  گربه شما است از استفاده از تخم مرغ برای گربه حتی به عنوان تشویقی گربه خودداری کنید. آلرژی تخم مرغ در گربه‌‌ها رایج نیست، اما همیشه بهتر است هنگام امتحان کردن غذای جدید مراقب باشید.

اگر گربه شما تخم مرغ را دوست دارد و بیش از حد از آن می‌خورد، ممکن است غذای مخصوص خود را کمتر بخورد و تغذیه کامل مورد نیاز خود را از دست بدهد. از سوی دیگر گربه شما ممکن است تخم‌ مرغ‌ بخورد و همچنان مقادیر همیشگی از غذای خشک گربه‌ مخصوص خود را بخورد که می‌تواند منجر به افزایش وزن گربه شود.

مزایای خوردن تخم مرغ برای گربه

آیا گربه ها می توانند تخم مرغ حاوی سس مایونز بخورند؟

گربه‌ها می‌توانند سس مایونز را امتحان کنند، اما نباید به عنوان بخشی از رژیم غذایی آن‌ها به صورت دائمی مصرف شود. مصرف بیش از اندازه مایونز می‌تواند برای سلامتی آن‌ها مضر باشد. سس مایونز حاوی مقدار زیادی نمک است و اگر گربه شما بیش از حد مایونز مصرف کند، ممکن است دچار کم آبی شود.

آیا گربه ها می‌توانند مورد تخم بلدرچین بخورند؟

در مورد فواید و مضرات تخم مرغ برای گربه صحبت کردیم، بد نیست نگاهی به فواید و مضرات تخم بلدرچین برای گربه‌ها بیاندازیم. تخم بلدرچین بسیار ریز و خالدار است و حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است. تخم بلدرچین مانند تخم مرغ می‌تواند از نظر تغذیه‌ای برای گربه‌ها بسیار مفید باشد. گربه‌ها می‌توانند تخم بلدرچین را به صورت آب پز مصرف کنند.

توجه کنید با این که مصرف تخم بلدرچین برای گربه شما بی‌خطر است، همیشه باید قبل از تغییر یا اضافه کردن چیزی به رژیم غذایی گربه خود با دامپزشک مشورت کنید. اگر گربه شما دچار نقص ایمنی باشد یا مشکل سلامتی خاصی داشته باشد، دامپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند از تغذیه با تخم بلدرچین خودداری کنید.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای گربه به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

تخم بلدرچین دارای فواید سلامتی برای گربه‌ها است. تخم بلدرچین نیز مانند تخم مرغ نباید به عنوان غذای اصلی استفاده شود. اگر گربه شما علاقه زیادی به تخم بلدرچین دارد، می‌توانید آن را به صورت خرد شده به غذای خشک یا کنسرو گربه اضافه کنید. گربه‌ها باید از غذای گربه با کیفیت بالا تغذیه شوند که تمام مواد مغذی مورد نیاز آن‌ها را تامین کند. یکی از مهمتربن فواید تخم بلدرچین برای گربه‌ها وجود پروتئین فراوان است. پروتئین‌های موجود در تخم بلدرچین به تقویت ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و سایر بافت‌های بدن کمک می‌کند و همچنین در ترمیم بافت‌های بدن نقش مهمی دارد.

به‌علاوه تخم بلدرچین حاوی مقادیر مناسبی کولین است که در عملکرد سیستم شناختی و عصبی و همچنین عملکرد کبد نقش مهمی دارد. در واقع کولین پیش ساز مواد شیمیایی است که برای عملکرد سیستم عصبی مورد نیاز است. کولین در سم زدایی که در کبد انجام می‌‌شود نیز نقش دارد. مصرف تخم بلدرچین به صورت خام به دلیل خطر ابتلا به سالمونلا توصیه نمی‌شود.

توجه کنید که یک تخم بلدرچین حدودا یک گرم چربی دارد. گربه‌ها با زیاده روی در مصرف تخم بلدرچین به راحتی می‌توانند دچار اضافه وزن شوند. اضافه وزن می‌تواند منجر به بسیاری از بیماری‌های دیگر شود، بنابراین مهم است که تخم بلدرچین را به عنوان یک تشویقی سالم در مقادیر کم و گاهی اوقات استفاده کنیم درست مانند بستنی گربه که همیشه به گربه از آن نمی‌دهیم.

تخم بلدرچین برای گربه

تخم اردک برای گربه ها

تخم اردک یک منبع تغذیه با کیفیت و یک منبع طبیعی عالی پروتئین برای گربه‌ها است. گربه‌هایی که به تخم مرغ آلرژی دارند اغلب می‌توانند تخم اردک بخورند. مواد مغذی موجود در تخم اردک به سلامت استخوان‌ها و دندان‌های گربه کمک می‌کند. تخم اردک حاوی بسیاری از ویتامین‌های مشابه تخم مرغ است، اما مقدار بیشتری از این ویتامین‌ها در تخم اردک یافت می‌شود.

اردک‌هایی که در مراتع پرورش می‌یابند، تخم‌هایی می‌گذارند که احتمالاً حاوی ویتامین D بیشتری به دلیل جذب نور طبیعی خورشید هستند. تخم اردک همچنین منبع خوبی از ویتامین‌های A، B1، B2، B5، B9 (فولات)، B12، E، آهن، فسفر، روی، سلنیوم و کولین است. کولین یک ماده مغذی ضروری است که به ارتباط عصبی بین سلول‌های بدن و ایجاد انتقال دهنده‌های عصبی کمک می‌کند. همچنین تخم اردک حاوی کربوهیدرات کمتری است.

تحقیقات نشان می‌دهد که پپتیدهای موجود در سفیده تخم اردک می‌تواند به جذب سایر مواد مغذی مهم به بدن کمک کند. تخم اردک حاوی اسید چرب امگا 3 بیشتری است. اسید چرب امگا 3 به گربه‌ها برای داشتن پوست سالم، قلب و کلیه سالم و عملکرد شناختی کمک می‌‌کنند. دقت کنید که تخم اردک سرشار از چربی و کلسترول است (بیش از دو برابر تخم مرغ) و باید در مقادیر خیلی کم به گربه‌ها داده شود.

فواید تخم اردک برای گربه

نتیجه گیری

تخم مرغ پخته می‌تواند یک مکمل غذایی مفید برای گربه‌ها باشد، زیرا حاوی پروتئین با کیفیت بالا و آمینو اسیدهای ضروری است که به سلامت عمومی و تقویت عضلات آن‌ها کمک می‌کند. اما تخم مرغ باید همیشه به صورت پخته به گربه داده شود تا از خطرات ناشی از باکتری‌های مضر مانند سالمونلا جلوگیری شود. علاوه‌بر این، سفیده تخم مرغ خام دارای آویدین است که می‌تواند جذب بیوتین را مختل کند، بنابراین پختن تخم مرغ این مشکل را نیز رفع می‌کند. مصرف متعادل تخم مرغ پخته می‌تواند به عنوان یک منبع غذایی مکمل، بخشی از رژیم متنوع و متعادل گربه باشد.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

سمیه برازنده
سمیه برازنده

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *