دسته ها

همه چیز درباره آب خوردن سگ‌ ها

آب خوردن سگ
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

آب خوردن سگ‌های خانگی، یکی از موضوعات مهمی است که صاحبان این حیوانات، باید به آن دقت و توجه کافی داشته باشند؛ چراکه بیشترین حجم بدن سگ‌های خانگی را آب پوشش می‌دهد؛ از این‌رو اگر آب کافی به بدن این حیوانات نرسد، مشکلات فراوانی برای آن‌ها ایجاد خواهد شد؛ بنابراین موضوع آب خوردن سگ‌های خانگی در طول روز، باید توسط صاحبان آن‌ها رصد شود. در صورتی ‌که این حیوانات خانگی از خوردن آب کافی در طول روز امتناع کنند، باید این موضوع جدی گرفته شود و در پی یافتن علت آن بود.

درواقع علت آب نخوردن سگ‌ها می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که یکی از این دلایل بیماری سگ‌هاست؛ از این‌رو با تشخیص به موقع علت آب نخوردن سگ‌ها، سریع‌تر می‌توان درصدد حل این مشکل برآمد. در این مقاله ابتدا توضیح داده می‌شود که سگ‌ها به چه میزان آب در طول روز نیاز دارند و تا چه مدت می‌توانند تشنگی را تحمل کنند. همچنین علت آب نخوردن سگ‌ها نیز بررسی می‌شود. درنهایت نیز چندین روش تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها پیشنهاد می‌شود.

بیشتر بخوانید:  علائم و علل مسمومیت سگ چیست؟

سگ‌ها به چقدر آب نیاز دارند و تحمل تشنگی‌شان چقدر است؟

میزان آب مورد نیاز بدن سگ‌ها، با وزن آن‌ها در ارتباط است. درواقع 50 درصد وزن بدن سگ‌های چاق را آب تشکیل می‌دهد. این میزان در بدن سگ‌های لاغرتر به 70 درصد نیز می‌رسد. سگ‌ها معمولاً به‌دلیل اینکه مدام له له می‌زنند، از طریق دستگاه گوارش، توسط ریه‌ها و کلیه‌ها آب فراوانی را از دست می‌دهند؛ از این‌رو ضروری است این کمبود، از طریق آب خوردن سگ‌ها جبران شود.

درواقع هر سگ بالغ با توجه به وزنی که دارد باید به ازای هر کیلوگرم از وزنش، روزانه 40 میلی‌لیتر آب دریافت کند، در غیر این صورت بر سلامت سگ‌ها تأثیر منفی دارد؛ برای مثال یک سگ 15 کیلویی، روزانه باید 6 لیوان آب مصرف کند و این میزان حد نرمال و طبیعی است، اما بدیهی است میزان آب خوردن سگ‌ها به عوامل متعدد دیگری نیز بستگی دارد. یکی از این عوامل تأثیرگذار دمای هواست. اگر دمای هوا بالاتر باشد یا سگ‌ها مدت‌زمان بیشتری را فعالیت کرده باشند، بدیهی است به میزان آب بیشتری نیاز دارند.

از این‌رو لازم است آب خوردن سگ‌ها توسط صاحبان این حیوانات رصد شود و در طول روز حداقل 3 وعده آب تازه در اختیار آن‌ها قرار داده شود تا بتوانند از این طریق آب مورد نیاز بدنشان را تأمین کنند. تا این قسمت از مقاله از میزان آب مورد نیاز بدن سگ‌ها صحبت شد، اما سؤال دیگری که معمولاً از سوی صاحبان این حیوانات خانگی به‌وفور مطرح می‌شود این است که سگ‌ها تا چه اندازه می‌توانند تشنگی را تحمل کنند؟

در پاسخ باید گفت میزان تحمل سگ‌ها معمولاً بالاست و آن‌ها قادرند تا 24 ساعت هم بی‌آبی را تحمل کنند، اما بدیهی است با این تحمل کردن به بدن خود آسیب جدی وارد می‌کنند و سلامتشان به خطر خواهد افتاد، از این‌رو نباید از آب خوردن سگ‌ها غافل شد. این موضوع تا حدی مهم و حیاتی است که توصیه می‌شود ظرف آب سگ‌ها را نیز همیشه همراه داشته باشید؛ به‌ویژه در مواقعی که سگ‌ها به بیرون برده می‌شوند، لازم است در فواصل زمانی مشخص به آن‌ها آب خوراند. همچنین باید توجه داشت سگ‌ها از جوی‌های آب داخل خیابان‌ها آب ننوشند؛ چراکه به‌دلیل آلوده بودن این آب‌ها مشکلات عدیده‌ای برای سگ‌ها ایجاد می‌شود.

سگ‌ها به چقدر آب نیاز دارند و تحمل تشنگی‌شان چقدر است

دلایلی که سگ‌ها آب نمی‌نوشند؟

میزان آب خوردن سگ‌ها در طول روز بر روند سلامتی آن‌ها بسیار مؤثر است و آن‌ها را شاداب‌تر و پرانرژی‌تر می‌کند. حتی در صورتی‌ که میکروبی به بدن آن‌ها وارد شده باشد، امکان دفع آن از طریق آب خوردن به‌سهولت ممکن خواهد بود؛ از این‌رو آب خوردن سگ‌ها از ضروریاتی است که صاحبان این حیوانات خانگی، نباید به‌هیچ‌عنوان به آن بی‌تفاوت باشند. البته گاهی اوقات سگ‌ها به دلایل نامعلومی از خوردن آب در طول روز امتناع می‌کنند و مدت‌زمان طولانی آب نمی‌خورند. این موضوع در صورتی ‌که ادامه‌دار شود، مسلماً مشکلات عدیده‌ای را برای سگ‌ها ایجاد می‌کند؛ از این‌رو ابتدا باید علت آب نخوردن سگ‌ها را پیدا کرد و سپس درصدد رفع آن اقدامات ضروری انجام داد.

گاهی ممکن است علت آب نخوردن سگ‌ها بیماری باشد. البته تنها به‌دلیل آب نخوردن سگ‌ها در طول روز نمی‌توان چنین نتیجه گرفت که سگ‌ها بیمار شده‌اند، بلکه در صورتی ‌که آب نخوردن سگ‌ها طولانی‌مدت شود و همین‌طور علائم دیگری همچون ضعف و بی‌حالی سگ، اسهال سگ و استفراغ سگ و… نیز در سگ‌ها بروز کند، می‌توان نتیجه گرفت علت آب نخوردن سگ‌ها بیماری است. در این مواقع باید سریع به کلینیک حیوانات مراجعه شود.

البته در بیشتر مواقع علت آب نخوردن سگ‌ها بیماری نیست و شیطنت این حیوانات خانگی سبب بروز این مسئله می‌شود، اما با توجه به اینکه موضوع آب خوردن سگ‌ها مسئله‌ای مهم و ضروری است، باید حتماً این موضوع جدی گرفته شود و با روش‌های خلاقانه سگ‌ها را تشویق به آب خوردن کرد.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای مولتی ویتامین سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

چطور سگمان را به آب خوردن تشویق کنیم؟

همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفته شد موضوع آب خوردن سگ‌ها در طول روز و به مقدار کافی از ضروریاتی است که صاحبان این حیوانات خانگی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند؛ چراکه چنانچه آب مورد نیاز بدن سگ‌ها تأمین نشود، مشکلات فراوانی برای سلامتی این حیوانات ایجاد خواهد کرد؛ از این‌رو لازم است سگ‌ها را با روش‌های جدید به آب خوردن تشویق کرد. در ادامه برخی روش‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها توضیح داده می‌شود. از جمله راه‌هایی که می‌توان برای تشویق سگ‌ها به آب خوردن انجام داد عبارت‌اند از:

استفاده از ظرف آب استیل

یکی از راه‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها استفاده از ظروف استیل به‌جای ظروف پلاستیکی است. ظروف پلاستیکی معمولاً طعم آب را عوض می‌کنند و ممکن است سگ‌ها به‌دلیل طعم نامطبوع آب، علاقه‌ای به آب خوردن نداشته باشند، اما ظروف استیل معمولاً طعم واقعی آب را تغییر نمی‌دهند؛ از این‌رو مناسب‌تر هستند.

چطور سگمان را به آب خوردن تشویق کنیم

 

استفاده از ظرف آب دارای فواره

یکی دیگر از راه‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها، استفاده از ظرف‌های آب دارای فواره است. معمولاً سگ‌ها تمایل بیشتری به مصرف آبی که جریان دارد از خود نشان می‌دهند؛ از این‌رو با استفاده از چنین ظرف‌هایی حالت آب در جریان را می‌توان برای سگ‌ها شبیه‌سازی کرد. البته در مواقعی که چنین ظرفی در دسترس نیست می‌توان شیر آب را باز گذاشت تا حالت آب در جریان برای سگ‌ها شبیه‌سازی شود. معمولاً سگ‌ها از چنین روشی برای آب خوردن استقبال می‌کنند.

قرار دادن تکه‌های یخ در آب

قرار دادن تکه‌های یخ در آب، یکی دیگر از راه‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌هاست. این روش بسیار ساده اما کارآمد است. سگ‌ها معمولاً از هر خوراکی جدیدی استقبال می‌کنند. قرار دادن تکه‌های یخ در ظرف آب سگ‌ها، نه‌تنها سبب می‌شود سگ‌ها آب خنک‌تری بخورند، بلکه به‌نوعی بازی و سرگرمی نیز برای آن‌ها محسوب می‌شود. البته بسیاری از سگ‌ها از خوردن یخ به‌تنهایی نیز استقبال می‌کنند.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای تشویقی سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

استفاده از آب معدنی یا آب جوشیده

گاهی ممکن است علت آب نخوردن سگ‌ها طعم آب باشد. آب‌های لوله‌کشی معمولاً برای سگ‌های خانگی سنگین هستند؛ از این‌رو سگ‌ها علاقه‌ای به خوردن آن نشان نمی‌دهند؛ به همین دلیل برای تشویق سگ‌ها به آب خوردن و برای سلامتی این حیوانات بهتر است از آب‌های معدنی یا جوشیده استفاده شود. همچنین ظرف آب سگ‌ها هر روز باید شسته و آب تازه در آن ریخته شود؛ چراکه آب راکد معمولاً پس از گذشت چند ساعت بوی نامطبوعی به خود می‌گیرد.

قرار دادن ظرف آب در قسمت‌های مختلف خانه

از دیگر راه‌هایی که می‌توان به‌عنوان یک اهرم تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها از آن استفاده کرد، قرار دادن ظرف آب در قسمت‌های مختلف خانه است؛ چراکه گاهی سگ‌ها به‌‌دلیل سرگرم شدن به بازی و فعالیت، فراموش می‌کنند آب بخورند و گاهی نیز چون ظرف آب خود را به سهولت پیدا نمی‌کنند از آب خوردن پشیمان می‌شوند، اما در صورتی ‌که در قسمت‌های مختلف خانه ظرف آب قرار داده شود، در صورت تشنگی حتماً آب کافی می‌خورند.

استفاده از بستنی یخی مخصوص سگ

گاهی لازم است برای تشویق به آب خوردن سگ‌ها کمی خلاقیت به خرج داد. از جمله این خلاقیت‌ها می‌تواند ترکیب کردن آب گوشت یا آب مرغ با آب آشامیدنی باشد. البته در صورتی که این ترکیب در فریزر قرار داده شود و یخ بزند، تبدیل به بستنی یخی می‌شود که معمولاً بیشتر سگ‌ها از خوردن چنین پاپ سیکل یا بستنی یخی به‌شدت استقبال می‌کنند. مخصوصاً اگر در فصل گرم تابستان یا بعد از یک پیاده‌روی طولانی باشد.

علت آب نخوردن سگ

استفاده از میوه‌های پر آب

گاهی یکی از راه‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها استفاده از میوه‌های پر آب همچون هندوانه، خیار، کاهو و… است. درواقع مصرف این میوه‌ها تا حد قابل‌توجهی می‌توانند کمبود آب بدن سگ‌ها را تأمین کنند؛ از این‌رو یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای تأمین آب مورد نیاز بدن سگ‌ها محسوب می‌شوند. البته ناگفته نماند مصرف این میوه‌ها نقش کمکی دارند و نمی‌توانند به‌صورت کامل جایگزین آب آشامیدنی شوند.

بیشتر بخوانید:  مهم‌ترین موارد درباره نگهداری دندان سگ‌ ها

سخن پایانی

در این مقاله با موضوع همه چیز درباره آب خوردن سگ‌ها، مسائل بسیاری بررسی شدند. از جمله موضوعات مهمی که درباره آن‌ها صحبت شد، میزان نیاز روزانه سگ‌ها به آب بود. همچنین دلایل امتناع سگ‌ها از خوردن آب کافی در طول روز نیز توضیح داده شد. درنهایت نیز برخی راه‌های تشویقی برای آب خوردن سگ‌ها بیان شدند. بدیهی است درصورت توجه کافی به موارد گفته‌شده، به‌سهولت می‌توان علت آب نخوردن سگ‌ها را کشف و برای تشویق آن‌ها به آب خوردن اقدامات لازم و ضروری را انجام داد.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اشکان اسدپور
اشکان اسدپور

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *