دسته ها

روش عقیم‌‌سازی گربه‌ها | مزایا و معایب عقیم‌‌‌سازی گربه

روش عقیم‌‌سازی گربه‌
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

امروزه شاهد این هستیم که عقیم‌سازی سگ و گربه رواج بیشتری پیدا کرده‌اند. این کار باعث شده است که آن‌ها دیگر رفتار پرخاشگرانه نداشته باشند و از بروز بسیاری از بیماری‌ها هم در این حیوانات جلوگیری شود. اگر شما هم از یک حیوان خانگی نگهداری می‌کنید و نگران سلامتی او هستید، می‌توانید با عقیم‌سازی او سلامت پت را در خانه تضمین کنید. هرچند با توجه به عوارض احتمالی که این عملکرد دارد، صاحبان حیوانات خانگی ممکن است نگرانی‌هایی در این خصوص داشته‌باشند. برای این‌که نگرانی‌های شما برطرف شود و با تمام جزئیات عقیم‌سازی حیوانات خانگی آشنا شوید، در این مقاله قصد داریم به توضیح روش عقیم‌سازی گربه‌ها بپردازیم و این مورد را به تفکیک روش عقیم‌سازی گربه نر و روش عقیم‌سازی گربه ماده به شما توضیح بدهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

روش عقیم‌‌سازی گربه چیست؟

کلمه عقیم‌سازی به معنای این است که ترتیبی بدهید که حیوان خانگی شما دیگر امکان تولید مثل نداشته و رفتارهای ناشی از فحل شدن هم در او کمرنگ‌تر شود. هدف عقیم‌سازی این است که مشکلات ناشی از بارداری و به بلوغ رسیدن در حیوان خانگی شما کمتر شود. ما روش عقیم‌سازی گربه نر با روش عقیم‌سازی گربه ماده متفاوت است. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، روش عقیم‌سازی گربه نر با اخته کردن او انجام می‌شود اما عقیم‌سازی گربه ماده باید شامل خارج کردن تخمدان‌های او باشد.

بیشتر بخوانید:  راهنمای جامع نگهداری گربه

اخته کردن که در گربه نر انجام می‌شود، شامل جدا کردن بیضه‌های این حیوان است. همچنین می‌توان گفت که با توجه به این‌که مرجع تولید هورمون تستوسترون در گربه همین بیضه‌ها هستند، تولید این هورمون تا اندازه زیادی در گربه عقیم کاهش پیدا می‌کند. اما در گربه ماده شرایط کمی متفاوت است. زمینه تولید هورمون در گربه ماده را نمی‌توان خاموش کرد اما با خارج کردن رحم او دیگر امکانی برای تولید مثل نخواهد داشت. در ادامه با توضیحات بیشتر این دو مورد را از هم تفکیک می‌کنیم.

عقیم‌سازی گربه نر

روش عقیم‌‌سازی گربه‌ نر

معمولا گربه‌های نر رفتارهای خشونت‌آمیزی از خودشان بروز می‌دهند که یکی از راه‌های کنترل این رفتارها عقیم‌سازی است. بهترین زمان برای این جراحی در گربه‌های نر سنین 6 ماهگی است که عقیم‌سازی باعث می‌شود بافت‌های عضلانی در بدن گربه بیشتر شود و این امر در نهایت به سلامتی گربه شما کمک می‌کند. جراحی عقیم‌سازی گربه‌ها جز جراحی‌های ساده است که بین 20 تا 25 دقیقه زمان می‌برد. معمولا قبل از مراجعه به پانسیون به والدین گربه توصیه می‌شود که پرهیز غذایی انجام شود تا معده گربه کاملا خالی باشد. در حین جراحی یک شکاف کوچک در ناحیه اسکروتوم بیضه خارج شده و به دور محور خود گره زده می‌شود. از آن‌جایی که شکاف به وجود آمده خیلی بزرگ نیست، معمولا این ناحیه بخیه نمی‌شود.

روش عقیم‌‌سازی گربه‌ ماده

در گربه ماده یکی از وظایف تخمدان ایجاد تومورهای پستانی است نحوه عقیم‌سازی گربه ماده این است که رحم و تخدان‌ها خارج می‌شوند و بعد از اتمام جراحی گردنه رحم در انتهای واژن بخیه زده می‌شود. بعضی از گربه‌ها مدام سر و صدا ایجاد می‌کنند که یکی از اصلی‌ترین نشانه‌های فحل شدن است. در این مواقع توصیه می‌شود که آن‌ها را جراحی کنید. همچنین در زمان فحلی رحم بزرگ‌تر شده و به طبع خونریزی بیشتری هم دارد اما خطر جراحی بیشتر نمی‌شود و نیازی به نگرانی نیست.

بعد از عقیم‌سازی گربه ماده هورمون استروژن کاهش یافته و اشتهای گربه هم بیشتر می‌شود. پس توصیه ما این است که به غذای گربه بعد از جراحی عیقم‌سازی توجه ویژه‌ای داشته باشید. چرا که در غیر این صورت وزن گربه از حد متعارف بیشتر می‌شود.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای گربه
به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

 شرایط عقیم‌‌سازی گربه‌ چیست؟

در حقیقت نحوه عقیم‌سازی گربه با استفاده از بیهوشی کامل حیوان انجام می‌شود. همچنین با توجه به اینکه در حین جراحی بخشی از بدن حیوان برداشته می‌شود، حیوان ممکن است بعد از به هوش آمدن دچار درد باشد. در این صورت برای حیوان خانگی شما مسکن تجویز می‌شود و بعد از چند ساعت او می‌تواند روی پاهای خودش بایستد و کم‌کم به زندگی عادی خودش برگردد. یکی از نکات مهم در هنگام جراحی حیوان، در نظر گرفتن سن او است. گربه‌ها در سنین 5 تا 6 ماهگی وارد دوران بلوغ جنسی می‌‌شوند و اگر قصد دارید از بارداری ناخواسته در آن‌ها جلوگیری کنید، باید در 4 ماهگی و بعد از واکسیناسیون اولیه اقدام به عقیم‌سازی کنید. البته در برخی از شرایط خاص دامپزشک ترجیح می‌دهد که سنین عقیم‌سازی را به 5 تا 6 ماهگی به تعویق بیاندازد. در این موارد باید قبل از عقیم‌سازی به دامپزشک مراجعه کنید تا بهترین زمان برای اخته کردن پت را برای شما مشخص کند.

بیشتر بخوانید:  مدت‌زمان بارداری گربه‌ها | علائم بارداری در گربه‌ها چیست؟

عقیم‌‌سازی گربه چه تاثیری روی رفتار او دارد؟

عقیم کردن گربه نر تنها باعث تغییر رفتارهای جنسی حیوان می‌شود. به طور کلی خلق‌وخوی گربه تاثیر مستقیمی از ژنتیک و تربیت او دارد و از وجود یا نبودن هورمون‌های جنسی تاثیر نمی‌گیرد. عقیم کردن نمی‌تواند یک گربه بیش‌فعال را آرام یا یک گربه پرخاشگر را به یک گربه مهربان و دستی تبدیل کند. همچنین با توجه به این‌که مغز گربه نر موقع تولد به تکامل می‌رسد، اخته کردن او تاثیری در از بین بردن رفتارهای نرینگی او ندارد و تنها برخی از رفتارهای نادرست جنسی آن‌ها را کاهش می دهد. اگر پیش از رسیدن به بلوغ جنسی عقیم کردن صورت بگیرد، خصوصیات جنسی ثانویه گربه مانند آلت تناسلی یا بیضه‌های بزرگ و پشت دم گربه ایجاد نمی‌شوند.

عقیم‌سازی گربه ماده

عقیم‌‌سازی گربه چقدر زمان می‌برد؟

عقیم‌سازی گربه نر جراحی ساده‌تری است و به همین خاطر است که در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. اما برای خارج کردن تخمدان‌ها در گربه ماده زمان بیشتری لازم است و معمولا این کار 20 تا 25 دقیقه طول می‌کشد.

چقدر طول می‌کشد تا گربه به هوش بیاید؟

معمولا نحوه عقیم‌سازی گربه یک جراحی بسیار ساده است که دوره ریکاوری آن کوتاه می‌باشد و حیوان بعد از گذشت بیست دقیقه به هوش آمده و باید این موضوع را هم در نظر بگیرید که یک روز طول می‌کشد تا گربه از گیجی و خواب‌آلودگی دربیاید.

مزایا و معایب عقیم‌‌سازی گربه

  1. مزایا
  • این روش باعث می‌شود که از بارداری ناخواسته جلوگیری شود.
  • بیماری‌هایی مانند ایدز یا لوسمی گربه بسیار رایج است که این کار باعث جلوگیری از بروز این بیماری در حیوان می‌شود.
  • وقتی که گربه به بلوغ جنسی می‌رسد، شیطنت‌ها و رفتارهای جنسی او شروع می‌شود. عقیم‌سازی از این مشکلات جلوگیری می‌کند. مثلا ممکن است که گربه برای این که قلمرو خودش را مشخص کند، در قسمت‌های مختلف خانه نشانه‌گذاری کند که بعد از عقیم‌سازی دیگر شاهد این موارد نخواهید بود.

عقیم‌سازی گربه‌ها

  • یکی دیگر از مزایای عقیم‌سازی گربه این است که تمایل حیوان برای فرار از خانه و بیرون رفتن کمتر می‌شود. به همین خاطر است که احتمال گم شدن حیوان یا تصادف کردن او هم کمتر می‌شود.
  • جالب است بدانید که گربه‌ها به خصوص گربه‌های ماده بعد از این عمل مهربان‌تر و احساساتی‌تر خواهند شد.
  • یکی دیگر از مشکلاتی که در گربه‌های ماده ایجاد می‌شود، هزینه‌های سنگینی است که به واسطه عفونت‌های مجاری رحم به صاحب خود تحمیل می کند که باید با جراحی درمان شود. عقیم‌سازی از بروز این مشکل جلوگیری می‌کند.

عقیم‌سازی باعث می‌شود که احتمال مبتلا شدن به سرطان در گربه‌های ماده و احتمال ابتلا به سرطان پروستات در گربه‌های نر کمتر شود.

  1. معایب عقیم‌سازی

یکی از معایب عقیم‌سازی که خیلی از سرپرستان حیوانات خانگی را در خصوص عقیم‌سازی پت‌شان دوبه‌شک می‌کند، این است که بعد از عقیم‌سازی حیوان دیگر نمی‌تواند بچه‌دار شود و شانس زندگی عادی را نخواهد داشت. همچنین بیهوشی و عمل جراحی همیشه ریسک مرگ یا آسیب فیزیکی را برای حیوان در پی دارد.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

پشتیبانی دیجی‌پت
پشتیبانی دیجی‌پت

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *