دسته ها

آشنایی با بهترین زمان آموزش سگ

به این مقاله امتیاز دهید
0/5

آموزش سگ مسئله بسیار مهمی در پروسه نگه‌داری از سگ‌هاست. هر فردی که قصد دارد سگ را به‌عنوان حیوان خانگی انتخاب کند، باید توجه کافی به آموزش این حیوان داشته باشد. آموزش سگ‌ها به اندازه‌ای مهم است که اگر اصولی انجام نگیرد، لذت داشتن سگی آرام را از دست خواهید داد. در این مقاله، کاربردی‌ترین اطلاعات درباره نحوه تربیت سگ، بهترین زمان آموزش سگ و ویژگی‌های تربیتی مخصوص چند نژاد پرطرفدار بیان شده است.

مزایای آموزش و تربیت در سگ

آموزش اطاعت و فرمان‌برداری اولیه به سگ، مانند نشستن، منتظر ماندن و بازگشت هنگام صدا زدن، این آزادی عمل را به آن‌ها می‌دهد تا کارهایی مثل بازی کردن را انجام بدهند. همچنین علاوه بر این، سگ‌ها حیواناتی باهوش و بیشتر آن‌ها عاشق یادگیری هستند؛ بنابراین آموزش می‌تواند راهی عالی برای جلوگیری از خستگی آن‌ها باشد. اگر سگ‌ها آنچه را که گفته شد به‌خوبی یاد بگیرند، می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند؛ درحالی‌که اگر آموزش به‌خوبی انجام نگیرد، احتمال پرخاشگری سگ‌ها افزایش می‌یابد.

بیشتر بخوانید:  آموزش دستشویی سگ در آپارتمان | تربیت سگ برای دستشویی

سگ‌ها چگونه یاد می‌گیرند؟

سگ‌ها حیواناتی بسیار باهوش و یادگیرنده هستند و می‌توانند بسیاری از رفتارهای ساده تا پیچیده را یاد بگیرند. دو نوع یادگیری در سگ‌ها وجود دارد که عبارت است از:

 • یادگیری مشاهده‌ای: سگ‌ها می‌توانند از طریق مشاهده رفتار دیگران یاد بگیرند.
 • یادگیری شرطی: سگ‌ها می‌توانند یاد بگیرند که رفتاری خاص را با یک تقویت‌کننده مرتبط کنند.

مهم است که فرایند آموزش سگ‌ها با بازی و تشویق همراه باشد. استفاده از تشویقی‌های مناسب و دلخواه سگ‌ها می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد و در بهترین زمان آموزش سگ صورت بگیرد؛ زیرا در چنین شرایطی ذهن سگ شرطی می‌شود که هر مرتبه کار خوبی انجام دهد، جایزه می‌گیرد. این امر اساسی‌ترین نکته درباره آموزش سگ‌هاست. سعی کنید برای تأثیرگذاری بیشتر آموزش، علایق سگ خود را بیابید و برای تربیت بیشتر و اصولی‌تر از آن‌ها استفاده کنید.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای خشک سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

بهترین زمان آموزش سگ

بهترین زمان آموزش سگ‌ به عوامل زیادی بستگی دارد، اما به‌طورکلی شما می‌توانید حدود 12 هفتگی پروسه آموزش را شروع کنید و موارد پایه را به سگ خود بیاموزید. در سنین پایین‌تر سگ‌ها آمادگی بیشتری برای یادگیری دارند و آموزش آن‌ها راحت‌تر خواهد بود، اما هرچه سن بالاتر می‌رود، پایداری رفتارهای سگ هم بیشتر می‌شود و این مسئله آموزش را سخت خواهد کرد؛ بنابراین می‌توانید بهترین زمان آموزش سگ را مشخص کنید.

نکات و توصیه‌های کلیدی در آموزش سگ

در ادامه، پرکاربردترین نکات و توصیه‌ها برای آموزش و تربیت صحیح سگ‌ها بیان شده است:

 • سعی کنید محیط آرامی را برای آموزش انتخاب کنید؛ زیرا محیط‌های شلوغ احتمال حواس‌پرتی سگ را بالا می‌برند.
 • فرایند آموزش را به روتین روزانه تبدیل کنید.
 • صبور باشید. قرار نیست همه سگ‌ها با یک سرعت یاد بگیرند. بعضی سگ‌ها سریع‌تر و بعضی‌ها در پروسه یادگیری کندتر هستند؛ از این‌رو می‌توانید بهترین زمان آموزش سگ را مشخص کنید.
 • سگتان را با سگ‌های دیگر مقایسه نکنید؛ بعضی از نژادهای سگ از بقیه باهوش‌تر هستند و سریع‌تر یاد می‌گیرند؛ برای مثال سگ‌های ماده نژاد ژرمن بسیار باهوش هستند.
 • آموزش را به بازی تبدیل کنید.
 • قاطع باشید.
 • نیازی به تنبیه نیست. تنبیه کردن می‌تواند منجر به نتیجه عکس و بی‌اعتمادی سگ شما بشود.
 • از تشویق و پاداش استفاده کنید.
 • از سگتان قدردانی کنید.
 • برای درک بهتر سگ، از دست‌هایتان استفاده کنید.
 • با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید.
 • از سنین پایین شروع کنید.
 • تمرین روزانه را کوتاه کنید. دستور دادن زیاد در یک جلسه منجر به گیج شدن و احساس ناامیدی در سگ شما می‌شود.
 • سرزنش نکنید.
 • اگر سگ شما پرخاشگری می‌کند، علاوه بر آموزش سعی کنید با پیاده‌روی از انرژی او بکاهید. این مسئله بسیار کاربردی در بهترین زمان آموزش سگ مؤثر است؛ زیرا سگ شما در حین پیاده‌روی، هم اجتماعی‌تر شده و هم از انرژی او کاسته خواهد شد؛ به‌ویژه برای نژادهای بزرگ‌تر، اما قبل از آن مطمئن شوید سگ شما تمام دورهای واکسن خود را تزریق کرده است؛ زیرا قرار گرفتن در محیط بیرون برای سگی که واکسن نزده باشد، خطرناک است.
 • سگتان را اجتماعی کنید. هر چه سگ شما با انسان‌ها و سگ‌های دیگر بیشتر برخورد داشته باشد، اجتماعی‌تر می‌شود.
 • از دیدگاه سگتان با قضیه برخورد کنید.
 • به‌دنبال روش‌های خلاقانه باشید.
 • برای تسلط بهتر از قلاده‌های مناسب آموزش استفاده کنید تا بتوانید بهترین زمان آموزش سگ را در نظر بگیرید.

نکات و توصیه‌های کلیدی در آموزش سگ

ویژگی‌های تربیتی در سگ‌های نژاد بزرگ

آموزش و تربیت در سگ‌های نژاد بزرگ بسیار مهم‌تر است؛ زیرا اگر تربیت این سگ‌ها به‌خوبی انجام نشود، احتمال پرخاشگری آن‌ها بالا می‌رود. در این میان، سگ‌های نژاد بزرگ مثل سگ‌های نژاد کوچک مشتاق یادگیری هستند و این مسئله فرایند آموزش و تربیت در آن‌ها را راحت می‌کند. این امر بهترین زمان آموزش سگ را برای شما مشخص می‌کند. سگ‌های نژاد بزرگ مثل ژرمن شپرد اگر به‌درستی آموزش ببینند، نه‌تنها خطرناک نیستند، بلکه بسیار هم مهربان و نجیب خواهند بود. این مسئله در گرو تربیت اصولی از سنین پایین در آن‌هاست.

اصول و پایه تربیت در سگ‌های نژاد بزرگ، مانند نحوه آموزش در سگ‌های دیگر است؛ با این تفاوت که این سگ‌ها به‌دلیل جثه بزرگ انرژی بیشتری دارند و شاید کنترل این انرژی مقداری سخت باشد، اما شما به‌تدریج با این موضوع کنار خواهید آمد و می‌توانید بهترین زمان آموزش سگ را تشخیص دهید.

اگر می‌خواهید از سگ نژاد بزرگ نگهداری کنید، به این موضوع توجه داشته باشید که تا وقتی آموزش و تربیت سگ شما کامل نشده است، در پیاده‌روی‌های شبانه بسیار دقت کنید؛ زیرا به‌دلیل جثه بزرگ، این سگ‌ها ممکن است به سگ‌های کوچک و انسان‌ها صدمه بزنند. مطمئن شوید می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید، علاوه بر آن از قلاده‌های محکم استفاده کنید.

نحوه انتخاب تشویقی مناسب برای آموزش

تعداد برندهایی که در تولید غذای تشویقی (Treats) فعال هستند بسیار زیاد است. سعی کنید از کیفیت غذای تشویقی سگ مطمئن شوید. غذاهای تشویقی حجم بالایی از مواد نگه‌دارنده را دارند و بر این اساس بهتر است در استفاده از آن‌ها زیاده‌روی نکنید. بهتر است ملاک اصلی انتخاب تشویقی و خرید غذای سگ سن این حیوان باشد، استفاده از غذای تشویقی تجاری در سنین پایین توصیه نمی‌شود؛ زیرا دستگاه گوارش توله سگ هنوز آماده هضم چنین ترکیبات پیچیده‌ای نیست. برای سگ‌هایی که هنوز بالغ نشده‌اند و توله هستند می‌توانید از تکه‌های میوه به‌عنوان تشویقی خانگی استفاده کنید. میوه‌ها وعده‌های غذایی پرانرژی، دلخواه سگ‌ها و همچنین سالم هستند. می‌توانید از کنسرو سگ و غذاهای خشکی که دانه‌های بزرگ دارند به میزانی که بشود به آن تشویقی گفت، استفاده کنید. غذاهای خشک برند رفلکس و مفید از جمله برندهای باکیفیت و خوب هستند.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای تشویقی سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

چه زمانی می‌توانید آموزش توله‌سگ خود را شروع کنید؟

پاپی یا توله‌سگ درحقیقت همان سگی است که در مراحل ابتدایی زندگی خود به سر می‌برد. این حیوان بعد از اینکه تا حدود 4 تا 5 هفتگی از شیر مادر تغذیه کرد، آرام آرام برای تربیت شدن آماده می‌شود. درواقع این دوره بهترین زمان آموزش سگ است. فایده مهم آغاز آموزش در سنین پایین این است که در این دوران سگ‌ها به‌شدت مشتاق یادگیری هستند و راحت‌تر یاد می‌گیرند. به‌طورکلی از حدود 10 تا 12 هفتگی می‌توانید آموزش سگ خود را شروع کنید؛ البته این موضوع به نژاد سگ شما هم بستگی دارد و نژاد، فاکتور بسیار مهمی در زمان آموزش و تربیت سگ شماست. پیرو همین موضوع نمی‌توانید قانونی عمومی برای تمام سگ‌ها پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره سن مناسب آموزش و تربیت و همچنین بهترین زمان آموزش سگ می‌توانید با مربی‌ها و افراد متخصص در زمینه آموزش سگ مشورت کنید.

نکاتی برای آموزش توله‌سگ

توله‌سگ‌ها در 8 تا 12 هفتگی بیشترین آمادگی ذهنی را برای یادگیری دارند. آن‌ها در این دوره به‌طور فعال محیط اطراف خود را کاوش می‌کنند و از طریق تجربه کردن یاد می‌گیرند. برای آموزش توله سگ خود بهتر است از تقویت‌کننده‌های مثبت استفاده کنید؛ مانند غذا، بازی و نوازش کردن. اگر آموزش و تربیت در توله‌سگ‌ها در سن مناسب شروع شود، می‌تواند نتیجه بسیار خوبی داشته باشد؛ به‌ویژه به‌دلیل اینکه هنوز رفتارهای خاصی در سگ شکل نگرفته است و می‌توان روی سگ به‌خوبی کار کرد تا رفتارهای خوبی از خود نشان دهد و اجتماعی باشد.

نکاتی برای آموزش توله‌سگ

 • با ری‌اکشن‌های مثبت به سگ بفهمانید کار خوبی انجام داده است.
 • تمام رفتارهای سگ را زیر نظر بگیرید.
 • بهتر است به‌جای تشویقی‌های تجاری از وعده‌های خانگی به‌عنوان تشویقی استفاده کنید؛ مثل تکه کوچکی از میوه دلخواه سگ.
 • جای خواب راحتی برای سگتان در نظر بگیرید. این مورد بسیار کاربردی خواهد بود؛ به‌ویژه درباره توله‌سگ‌ها که تازه به خانه شما آمده‌اند و بهتر است در همان ابتدا حس راحتی و اعتماد داشته باشند.
 • تربیت و آموزش را به کاری روتین تبدیل کنید.
 • بعضی از روزها به سگتان استراحت دهید.
 • آرام آرام اجازه دسترسی به قسمت‌های خانه را به پاپی بدهید.
 • جایگاه خاصی را برای دفع مزاج سگ در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید از قطره‌ها و اسپری‌های تعلیم ادرار استفاده کنید.
 • مهارت‌های اجتماعی رفتار با دیگران را به سگتان بیاموزید. با کسانی که سگ دارند بیشتر معاشرت کنید و به سگ خود اجازه بدهید با سگ‌های دیگر ارتباط برقرار کند. این پیشنهاد بسیار کاربردی است و مانع بسیاری از ناهنجاری‌های رفتاری آینده در سگ شما خواهد شد.

تمام توصیه‌های بیان‌شده برای آموزش نیاز به صبر و حوصله دارند؛ پس در فرایند آموزش صبور باشید. همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد میزان یادگیری در همه سگ‌ها مشابه یکدیگر نیست.

بیشتر بخوانید:  قلاده آموزشی سگ چیست؟ | چرا استفاده از قلاده و بند برای سگ اهمیت دارد؟

سخن پایانی

در این مقاله درباره نکات کلیدی و اهمیت آموزش صحیح در سگ‌ها به‌طور کامل بحث شده و به این موضوع نیز اشاره شد که بهتر است از سنین پایه برای آموزش اقدام کنید؛ زیرا هرچه سن سگ بیشتر شود عادت‌های آن پایدارتر و تغییر این عادت‌ها سخت‌تر می‌شود. اگر در فرایند آموزش با مشکل مواجه شدید، با مربی‌های حاذق مشورت کنید.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اشکان اسدپور
اشکان اسدپور

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *