دسته ها

راهکار های عادت دادن سگ به غذای خشک

عادت دادن سگ به غذای خشک
به این مقاله امتیاز دهید
0/5

غذای خشک (Dry food) غذایی است که شرکت‌های فعال در این حوزه طراحی و تولید می‌کنند. این غذاها تمام نیازهای تغذیه‌ای سگ‌ها را در نظر گرفته و به سلامت و بهبود وضعیت بدنی سگ کمک شایانی می‌کنند. در این مقاله، اطلاعات کافی درباره رژیم غذایی مناسب سگ‌ها و حتی راهکارهایی برای عادت دادن سگ به غذای خشک بیان خواهد شد. همچنین به تعدادی از سؤال‌های متداول درباره غذای خشک و نقش آن در رژیم غذایی سگ نیز پاسخ داده خواهد شد. برای آگاهی بیشتر، تا پایان با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید:  انواع و بهترین غذای توله سگ‌های نژاد کوچک

رژیم غذایی ایده‌آل سگ‌ها

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید سگ‌ها مانند گربه‌ها، گوشت‌خوار (Carnivores) هستند. میل ذاتی سگ‌ها به خوردن گوشت به‌ویژه گوشت خام است. گوشت‌خوار بودن سگ‌ها براساس شکل و فرم دستگاه گوارش آن‌هاست که باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌های لازم را برای گوارش گوشت دارد. گوشت مرغ، گوشت قرمز و گوشت خوک جزء ایده‌آل‌ترین خوراک‌ها برای سگ هستند. در کنار این موارد که باید غالب غذای سگ باشند، بهتر است منبعی برای فیبر و کربوهیدرات هم در نظر گرفته شود.

تأمین این تنوع از گوشت قرمز، گوشت سفید و فیبر شاید از لحاظ زمان و هزینه سخت به نظر بیاید؛ پس برای کنترل هزینه و زمان می‌توانید از غذاهای تجاری به‌ویژه غذاهای خشک مخصوص سگ استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید اولویت شما باید انتخاب غذای خشک باکیفیتی باشد که تمام نیازهای تغذیه‌ای سگ را برطرف کند و عادت دادن سگ به غذای خشک نیز با آن صورت بگیرد.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای سگ به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

نقش غذای خشک در رژیم غذایی سگ

همان‌طور که اشاره شد، غذاهای خشک می‌توانند گزینه مناسبی برای سگ شما باشند. این غذاها در طعم‌های مختلف مثل ماهی، مرغ، بوقلمون و بره تهیه می‌شوند و دارای سبزی‌ها به‌عنوان منبع فیبر نیز هستند. علاوه بر این، با داشتن ویتامین و مینرال‌های اساسی و ضروری به رشد و عملکرد نرمال دستگاه‌های بدن سگ نیز کمک می‌کنند؛ پس می‌توانند در عادت دادن سگ به غذای خشک مؤثر باشند.

توصیه‌هایی برای خرید غذای خشک مناسب

برای خرید غذای خشک مناسب، به‌ویژه برای اولین بار حتماً توصیه‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • جثه سگ

احتمالاً می‌دانید که سگ‌ها براساس جثه بدن به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 1. نژادهای کوچک مثل اشپیتز، پامرانین، شیتزو، مالتیز و…
 2. نژادهای متوسط مثل آکیتا، برخی از گونه‌های هاسکی، گلدن رتریور و..
 3. نژادهای بزرگ مثل ژرمن شپرد، روت وایلر، گریت دین و…

هرچه نژاد سگ بزرگ‌تر باشد، باید میزان کالری و پروتئین غذای خشک افزایش پیدا کند؛ پس مطمئن شوید این مورد در برند انتخابی شما رعایت می‌شود و به‌راحتی می‌توان عادت دادن سگ به غذای خشک را با آن ادامه داد.

توصیه‌هایی برای خرید غذای خشک مناسب

 • سن سگ

در خرید غذای خشک حتماً به سن سگ و اینکه در چه مرحله‌ای از زندگی خود به سر می‌برد، دقت کنید؛ زیرا در مراحل مختلف نیازهای غذایی متفاوت از یکدیگرند.

مراحل زندگی سگ‌ها عبارت‌اند از:

 1. توله سگ (Puppy)
 2. جونیور
 3. بالغ
 4. سینیر (Senior)

روی بسته‌بندی غذاهای خشک که در فروشگاه‌های مختلف وجود دارند، گروه سنی برای مصرف غذا درج شده است.

 • کیفیت غذا

بعد از در نظر گرفتن سن و جثه، فاکتور بعدی کیفیت غذای خشک است. حتماً مطمئن شوید از فروشگاه و برند معتبری خرید می‌کنید؛ زیرا غذای خشک بی‌کیفیت در طولانی‌مدت سبب مشکلات گوارش و ادراری زیادی می‌شود و در فرایند عادت دادن سگ به غذای خشک اختلال ایجاد می‌کند. برندهایی مثل جوسرا، رویال کنین و رفلکس جزء برندهای صاحب سبک و باکیفیت این حوزه هستند. به‌طور خلاصه غذای خشکی باکیفیت شناخته می‌شود که دارای آمینواسیدهای ضروری، ویتامین، مینرال و کالری کافی و مناسب باشد تا علاوه بر مفید بودن، خوشمزه هم باشد.

 • مشورت با دامپزشک

سعی کنید قبل از انتخاب غذای خشک حتماً با دامپزشک مشورت کنید تا اطلاعات بسیاری درباره غذای مناسب از قبیل بایدها و نبایدهای تغذیه سگ و معرفی برندهای باکیفیت دریافت کنید. همچنین بتوانید فرایند عادت دادن سگ به غذای خشک را به‌خوبی انجام دهید. علاوه بر این با چکاپ‌های دوره‌ای می‌توانید مطمئن شوید آیا وزن سگ شما ایده‌آل است یا خیر. در چنین شرایطی براساس بررسی‌های دامپزشک ممکن است رژیم غذایی خاصی برای سگ شما در نظر گرفته شود.

مزایای غذای خشک سگ

غذای خشک سگ مزایا و فواید زیادی دارد؛ از جمله کمک به کارکرد صحیح دستگاه‌های بدن مانند سیستم گوارش و ادراری پت، کمک به کنترل وزن مناسب حیوان، درخشندگی و براق بودن موهای بدن و انرژی مناسب برای فعالیت‌هایی مثل بازی و تولیدمثل. غذای باکیفیت با تأمین طیف بالایی از مواد ضروری به زندگی طولانی‌تر سگ شما منجر خواهد شد. همچنین در فرایند عادت دادن سگ به غذای خشک مؤثر است.

نحوه ایجاد عادت غذای خشک در سگ

ذائقه سگ‌ها در مقایسه با گربه‌ها پیچیدگی کمتری دارد و همین مورد استفاده از غذای خشک و عادت دادن سگ به غذای خشک را آسان‌تر می‌کند؛ به‌خصوص درباره غذاهای خشک باکیفیت که خود حیوان ناخودآگاه به سمت آن جذب می‌شود. روش‌های زیر برای عادت دادن سگ به غذای خشک مؤثر هستند.

 • مطمئن شوید در غذای انتخابی شما، گوشت بیشتر وجود دارد.
 • از غذاهای مخصوص انسان برای تغذیه سگ خودداری کنید.
 • غذای خشک را با سبزی‌ها، ماست کم‌چرب و مقداری مرغ آب‌پز مخلوط کنید.
 • زمان مشخص و محدودی را برای تغذیه سگ انتخاب کنید تا فرایند عادت دادن سگ به غذای خشک به‌خوبی صورت بگیرد.
 • سعی کنید گاهی اوقات از دست خودتان برای غذا دادن به سگ استفاده کنید.
 • اگر غذای خشک سگتان را عوض کردید، سعی کنید مقداری از غذای خشک جدید را با غذای قدیمی مخلوط کنید و آهسته نسبت غذای جدید را افزایش دهید.
 • سعی کنید با انجام فعالیت‌هایی مثل بازی کردن، سگتان را به غذا خوردن و نوشیدن آب تشویق کنید.
 • از دامپزشک خود و حتی مربی مخصوص آموزش سگ مشاوره بخواهید.
 • ممکن است بی‌میلی سگ شما به غذا به‌دلیل مشکلات داخلی باشد. در این صورت، حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.
 • بعضی وقت‌ها غذا خوردن را به بازی تبدیل کنید.
 • مصرف غذاهای تشویقی سگ را محدود کنید.
 • از ظرف‌های غذا با طراحی خاص استفاده کنید.
 • سعی کنید غذا را مرطوب کنید.
 • تنوع را فراموش نکنید.
 • از روغن‌های امگا 3 مخصوص سگ استفاده کنید.
 • بعضی وقت‌ها شاید نیاز باشد سگتان را تنبیه کنید، اما در این کار زیاده‌روی نکنید.

نحوه ایجاد عادت غذای خشک در سگ

از موارد زیر می‌توانید برای خوشمزه‌تر کردن غذای خشک و افزایش اشتهای سگ خود استفاده کنید:

 • تخم‌مرغ

سگ‌ها عاشق تخم‌مرغ، چه به‌صورت خام و چه آب‌پز هستند؛ زیرا این ماده غذایی به بهبود اشتهای آن‌ها کمک می‌کند. روزانه یک یا دو تخم‌مرغ در رژیم غذایی سگ‌ها قرار دهید تا اشتهای آن‌ها افزایش یابد.

 • گوشت ماهی

کنسروهای مخصوص سگ‌ها حاوی ماهی و امگا 3 بسیار کمک‌کننده خواهند بود.

 • ماست کم‌چرب یا پروبیوتیک

مصرف این ماده در روزهای گرم تابستان بسیار مفید است، اما باید توجه داشته باشید که هرگز از ماست‌های پرچرب استفاده نکنید.

 • سبزیجات آب‌پز

کلم بروکلی، هویج و نخود فرنگی

 • میوه‌ها

مصرف بسیاری از میوه‌ها به جز آووکادو و انگور در رژیم غذایی سگ‌ها ممنوع نیست.

 • پوره استخوان

این مورد بیشتر مناسب سگ‌های نژاد بزرگ است. برای تهیه این غذا استخوان‌های نرم مرغ را به‌خوبی آبپز کرده و در دستگاه میکسر، له کنید. پوره استخوان بسیار مفید است و سبب سلامت دستگاه گوارش می‌شود.

خرید غذای سگ

خرید غذای سگ را حتماٌ از مکان‌ها معتبر که محصولات باکیفیت ارائه می‌دهند، انجام دهید. از آنجا که بخش زیادی از غذاهای حیوانات خانگی وارداتی هستند، سعی کنید فروشگاهی را برای خرید انتخاب کنید که محصولات بروز و دارای تاریخ انقضا در اختیار شما می‌گذارد. فروشگاه آنلاین دیجی پت دارای تنوعی بالا از غذاهای خشک برندهای معتبر خارجی و داخلی با قیمتی مناسب است. همچنین از جمله فروشگاه‌های آنلاینی محسوب می‌شود که محصولات ارائه‌شده را تضمین می‌کند. انواع غذای خشک مانند برند غذای سگ رویال کنین با تنوع بالا و غذاهای مرطوب مانند کنسرو سگ در دیجی پت با قیمت مناسب و ضمانت کیفیت موجود هستند؛ از این‌رو به‌راحتی می‌توانید فرایند عادت دادن سگ به غذای خشک را انجام دهید.

برای خرید و مشاهده قیمت انواع غذای سگ رویال کنین به فروشگاه آنلاین دیجی پت مراجعه کنید

آیا غذای خشک برای سگ کافی است؟

غذای خشک رطوبت زیادی ندارد؛ پس اگر رژیم غذایی سگ شما فقط غذای خشک است، بهتر است میزان آبی را که سگ در روز استفاده می‌کند به نحوی افزایش دهید؛ به‌ویژه درباره غذاهای خشکی که کیفیت پایینی دارند تا از مشکلات کلیوی جلوگیری شود.

بهترین و ایده‌آل‌ترین غذا برای سگ شما، غذایی است که قانون 50 درصد در آن رعایت شود. این قانون به‌وضوح بیان می‌کند که در هر وعده نسبت نصف نصف میان غذای خشک و غذای خانگی رعایت شود. برای غذای خانگی می‌توانید از سینه آب‌پز مرغ، هویج و سیب‌زمینی آب‌پز به همراه ماست کم‌چرب استفاده کنید. اگر آماده کردن این غذا برایتان مشکل است، کنسروهای تجاری نیز می‌توانند گزینه بسیار مناسبی باشند. این کنسروها رطوبت مناسبی دارند و از این نظر در مقایسه با غذاهای خشک گزینه بهتری هستند.

آیا غذای خشک برای سگ کافی است

آیا می‌توان از گوشت خام در تغذیه سگ استفاده کرد؟

استفاده از گوشت خام در رژیم غذایی سگ‌ها، به‌ویژه نژادهای بزرگ، انتخاب هوشمندانه‌ای است؛ زیرا غریزه سگ‌سانان به استفاده از گوشت خام است. درحقیقت دستگاه گوارش آن‌ها برای هضم گوشت خام بسیار مناسب است، اما درصورت استفاده از آن حتماً برای نحوه استفاده قرص‌های ضد انگل به دامپزشک مراجعه کنید.

چه تعداد وعده غذا در روز مناسب سگ است؟

این مورد به نژاد سگ، جثه، میزان فعالیت و سن سگ شما بستگی دارد، اما حداقل دو وعده در روز را در نظر داشته باشید. در این مورد با دام‌پزشک مشورت کنید و به یاد داشته باشید اگر توله‌سگی دارید که به شیر مادر دسترسی ندارد، قضیه بسیار متفاوت است؛ زیرا در چنین حالتی باید هر دو ساعت یک‌بار با شیر مخصوص سگ خود را تغذیه کنید.

بیشتر بخوانید:  بهترین برند های غذای خشک سگ های بالغ نژاد بزرگ

سخن پایانی

تغذیه پت امری بسیار مهم است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. تمام توصیه‌های بیان‌شده در مقاله، برای افزایش آگاهی و توجه شما به این مسئله است. برای خرید غذای خشک مناسب هر نژادی از سگ از برندهای معتبر با فروشگاه دیجی پت در ارتباط باشید.

برای نگهداری از پتت نیاز به مشاوره رایگان داری؟

فرم زیر رو پر کن تا باهات تماس بگیریم

"*" فیلدهای الزامی را نشان می دهد

اشکان اسدپور
اشکان اسدپور

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *